Subskrybuj
Logo małe
Wyszukiwanie
COVID-19

Niepokojący raport ECDC

MedExpress Team

Medexpress

Opublikowano 24 listopada 2021 13:57

Niepokojący raport ECDC - Obrazek nagłówka
Thinkstock/GettyImages
Europejskie Centrum ds. Zapobiegania i Kontroli Chorób (ECDC) opublikowało niepokojący raport dotyczący zwiększających się obciążeń systemów opieki zdrowotnej w Europie w związku z pandemią COVID-19.

ECDC bije na alarm

Sytuacja związana z koronawirusem w Europie jest bardzo poważna – wynika z raportu Europejskiego Centrum ds. Zapobiegania i Kontroli Chorób (ECDC). Agencja przekonuje, że jeśli nie zostaną podjęte żadne działania, w grudniu i styczniu może nastąpić ogromny wzrost obciążenia systemów opieki zdrowotnej z powodu narastającej ilości pacjentów. Europa odnotowuje w ostatnich tygodniach coraz większe ilości zakażeń, przy czym wzrost jest najbardziej widoczny w Europie Wschodniej, a także w Niemczech i Austrii.

- Obecny średni poziom przyjmowania szczepionek w UE/EOG będzie niewystarczający, aby ograniczyć obciążenie przypadkami COVID-19 i hospitalizacjami w miesiącach zimowych – czytamy w raporcie ECDC.

ECDC poinformowała również, że​​sytuacja jest bardzo zróżnicowana między krajami o niskim i średnim wskaźniku szczepień, które obejmują większość Europy, a tymi, które zaszczepiły ponad 80 procent swojej populacji (mianowicie Hiszpanią, Maltą i Portugalią). Według rekomendacji CDC najbardziej zaszczepione kraje mogą kontynuować swoje obecne środki ochrony zdrowia publicznego, chociaż one również mogą odnotować wzrost w okresie świątecznym.

- Obecnie mniej niż 70 procent całej populacji UE/EOG zostało w pełni zaszczepionych. Pozostawia to dużą lukę, której nie można szybko zlikwidować, co daje dużo miejsca na rozprzestrzenianie się wirusa – napisała w swoim oświadczeniu Andrea Ammon, dyrektor ECDC.

Kraje o niższych wskaźnikach szczepień powinny podjąć szereg działań, do których zalicza się ograniczenie liczby uczestników imprez i uroczystości kończących rok, a także promowanie większego noszenia masek, pracy w domu, odciążenia transportu publicznego i zapewnienia odpowiedniej wentylacji.

Jak przekonują eksperci ECDC to w przypadku gdy kraje odniosą sukces w osiągnięciu „wysokiego ograniczenia kontaktu” wśród obywateli, wówczas obciążenie spowodowane przez wirusa będzie możliwe do opanowania do końca grudnia i na początku stycznia.

Szczepienia kluczem do powstrzymania pandemii

Jak wynika z raportu, dawki przypominające mogą również pomóc chronić populację i spowolnić rozprzestrzenianie się chorób. Kluczowe jest także zapewnienie równomiernego dostępu do szczepień wśród wszystkich regionów zarówno Europy jak i świata.

- Zwiększenie zasięgu szczepień przeciwko COVID-19 we wszystkich kwalifikujących się grupach wiekowych, a zwłaszcza osób starszych i pracowników służby zdrowia, powinno pozostać priorytetem dla organów zdrowia publicznego. Europa musi zlikwidować luki we wskaźnikach szczepień wśród dorosłej populacji i zapewnić skuteczne i sprawiedliwe pokrycie w różnych krajach i regionach. - napisała w swoim oświadczeniu Andrea Ammon

Raport wyprzedza planowane nowe zalecenia Komisji Europejskiej dotyczące podróży w obrębie bloku i poza nim. Urzędnicy UE powiedzieli, że spodziewana aktualizacja obostrzeń została wstrzymana, aby poczekać na ocenę sytuacji epidemiologicznej przez ECDC.

- Zdaję sobie sprawę, że osiągnięcie tego celu wymaga znacznego wysiłku ze strony władz zdrowia publicznego i całego społeczeństwa. Ale teraz nadszedł czas, aby przejść dodatkową milę. Mamy dostępne bezpieczne i skuteczne szczepionki i dopóki większa część kwalifikującej się populacji nie zostanie zaszczepiona, interwencje niefarmaceutyczne muszą nadal pozostać częścią naszej codziennej rutyny - zakończyła Andrea Ammon.

Źródło: Politico, ECDC

Podobne artykuły

Msolecka
Felieton Małgorzata Solecka

Zakupy covidowe. Coś tu pachnie

27 lutego 2024
iStock-1361760808
23 stycznia 2024

Szukaj nowych pracowników

Dodaj ogłoszenie już za 4 zł dziennie*.

* 4 zł netto dziennie. Minimalny okres ekspozycji ogłoszenia to 30 dni.