Subskrybuj
Logo małe
Wyszukiwanie
banner

NIL: Kto może zlecić test?

MedExpress Team

Medexpress

Opublikowano 17 kwietnia 2020 13:54

NIL: Kto może zlecić test?
 - Obrazek nagłówka
Fot. MedExpress TV

17 kwietnia 2020 roku prezes Naczelnej Rady Lekarskiej Andrzej Matyja zwrócił się ponownie do Głównego Inspektora Sanitarnego Jarosława Pinkasa o jednoznaczne określenie, który lekarz może wystawić zlecenie na wykonanie testu na obecność koronawirusa i na podstawie jakich kryteriów klinicznych lub epidemiologicznych powinien to zrobić.

W piśmie prezes NRL podkreślił, że lekarze powinni mieć możliwość zlecenia testu sobie oraz innemu personelowi medycznemu nawet bez wystąpienia objawów zakażenia czy udokumentowanego kontaktu z osobą zakażoną. Ze względu na dużą liczbę zakażeń w kraju oraz bezobjawowego przebiegu infekcji u ok. 80 % zakażonych, wykonywanie testów członkom personelu medycznego powinno być działaniem rutynowym i cyklicznym, a przez to skutecznie zapobiegającym rozszerzaniu się zakażeń. Przy niskich zasobach kadrowych jest to konieczne, aby nie ograniczać dostępności leczenia pacjentom innych schorzeń.

Prezes NRL zażądał jednoznacznego określenia, że zlecenie może wystawić każdy wykonujący zawód lekarz bez względu na miejsce i formę zatrudnienia oraz wskazania w jakiej sytuacji jest to uzasadnione, zaznaczając, że przyczyna niewykorzystania dostępnej od niedawana, zwiększonej liczby testów leży w braku właściwej komunikacji organów państwa odpowiedzialnych za prowadzenie walki z epidemią ze środowiskiem lekarskim.

Według prezesa NRL odpowiedzi na pytania jak walczyć z epidemią lekarze powinni otrzymać od władz publicznych. Ponadto poruszył kwestię lekarzy chcących korzystać z możliwości wykonania testów, ale napotykających przy tym na prozaiczne problemy – dot. m.in. sposobu pozyskania wymazówek, możliwych miejsc dokonania pobrania oraz przekazania próbek do laboratorium. Wszystkie te trudności czy wątpliwości powinny zostać wyjaśnione przez właściwe władze publiczne, a wyjaśnienia przekazane lekarzom, aby mogli skutecznie zajmować się pacjentami.

Źródło : NIL

Podobne artykuły

Msolecka
Felieton Małgorzata Solecka

Zakupy covidowe. Coś tu pachnie

27 lutego 2024
iStock-1361760808
23 stycznia 2024

Szukaj nowych pracowników

Dodaj ogłoszenie już za 4 zł dziennie*.

* 4 zł netto dziennie. Minimalny okres ekspozycji ogłoszenia to 30 dni.