Subskrybuj
Logo małe
Wyszukiwanie

Nowe dane CDC. Wariant Delta zaraźliwy jak ospa wietrzna

MedExpress Team

Medexpress

Opublikowano 30 lipca 2021 10:22

Nowe dane CDC. Wariant Delta zaraźliwy jak ospa wietrzna - Obrazek nagłówka
Fot. Getty Images/iStockphoto
Amerykańskie Centra Kontroli i Zapobiegania Chorobom (CDC) wkrótce przedstawią analizę najnowszych danych na temat koronawirusa i wariantu Delta. Tymczasem The Washington Post ujawnił cząstkowe informacje z wewnętrznego dokumentu agencji. Co z nich wynika?

Przede wszystkim CDC porównuje mutację Delta do ospy wietrznej pod względem zakaźności. Ten wariant jest bardziej niebezpieczny niż wirusy wywołujące MERS, SARS, Ebola, przeziębienie czy grypę sezonową. Ma też większą zdolność do „przełamania” szczepionki przeciw COVID-19.

Jednak zdaniem CDC osoby zaszczepione są trzykrotnie mniej narażone na COVID-19 i 10-krotnie rzadziej na niego umierają niż ci, którzy nie przyjęli szczepionki. I choć większość nowych infekcji wciąż występuje wśród osób nieszczepionych, CDC szacuje, że co tydzień 35 000 w pełni zaszczepionych Amerykanów – z ponad 162 milionów – może zostać zarażonych koronawirusem. Dlatego dyrektor CDC, Rochelle Walensky, zaleciła w pełni zaszczepionym osobom noszenie maski w miejscach publicznych, jeśli mieszkają w obszarach, w których rozprzestrzenianie się wirusa jest obecnie określone jako znaczne lub wysokie.

Źródło: Reuters

Podobne artykuły

iStock-1361760808
23 stycznia 2024
Msolecka
Felieton Małgorzata Solecka

Narodowe polowanie na szczepienia

18 grudnia 2023
Msolecka
Felieton

Komu slot, komu rózga?

4 grudnia 2023

Szukaj nowych pracowników

Dodaj ogłoszenie już za 4 zł dziennie*.

* 4 zł netto dziennie. Minimalny okres ekspozycji ogłoszenia to 30 dni.

Zobacz także