Subskrybuj
Logo małeWyszukiwanie
banner

Nowe Prezydium Rady Głównej Instytutów Badawczych

MedExpress Team

Medexpress

Opublikowano 30 czerwca 2022 09:07

Nowe Prezydium Rady Głównej Instytutów Badawczych - Obrazek nagłówka
6 czerwca 2022 r. w Warszawie obradowało forum sprawozdawczo-wyborcze delegatów 91 instytutów naukowych. Prof. dr hab. n. med. dr h.c. multi. Henryk Skarżyński, dyrektor Instytutu Fizjologii i Patologii Słuchu, został wybrany na nowego przewodniczącego XI kadencji Rady Głównej Instytutów Badawczych (RGIB).

I posiedzenie Rady, podczas którego m.in. ukonstytuowała się Rada i zostało powołane jej Prezydium odbyło się zaś w dniu 27 czerwca 2022 r.
W skład prezydium – poza nowym przewodniczym – weszli wiceprzewodniczący:
• prof. Ryszard Hołownicki, Instytut Ogrodnictwa - PIB,
• prof. Marian Szczerek, Sieć Badawcza Łukasiewicz, Instytut Technologii Eksploatacji,
• prof. Marcin Ślęzak, Instytut Transportu Samochodowego,
a także sekretarz Rady - prof. Magdalena Chechlińska, Narodowy Instytut Onkologii im. Marii Skłodowskiej-Curie – PIB.

Rada reprezentuje 91 Instytutów Badawczych w Polsce, które prowadzą badania naukowe na rzecz gospodarki, infrastruktury, środowiska, rolnictwa, medycyny oraz szeroko rozumianego bezpieczeństwa i nauk humanistycznych. Część instytutów wypełnia ważne zadania i obowiązki służb publicznych, a liczne rozwiązania tworzone w laboratoriach badawczych służą polskiej nauce, bezpieczeństwu i obronności kraju.
- Nasze instytuty to nie prehistoria, ale przyszłość – mówił podczas posiedzenia nowy przewodniczący prof. Henryk Skarżyński. - Chociaż każdy to może rozumieć inaczej, nie powinniśmy, zwłaszcza w obecnym niełatwym czasie zawieść oczekiwań naszych współpracowników. Stanowią oni wraz zapleczem infrastrukturalnym ogromny kapitał, który musi być właściwie zaprezentowany na arenie krajowej i międzynarodowej. Najnowsza historia – ostatnie trzydziestolecie instytutów badawczych pokazuje nam, że mieliśmy i mamy znakomitych liderów, którzy świetnie funkcjonują w obrębie swoich jednostek i poza nimi. Potrzebujemy integracji działalności naszych zespołów, które są największą siłą. Tylko wtedy będziemy mogli być partnerem podczas owocnej współpracy z organami rządowymi oraz podczas badań, wdrożeń i w określonych obszarach edukacji uniwersytetów, szkół wyższych i towarzystw nawowych. – dodał prof. H. Skarżyński.
Rada Główna Instytutów Badawczych reprezentuje interesy środowiska badawczego w kraju i za granicą oraz uczestniczy w polityce gospodarczej i społecznej, a w szczególności naukowej i innowacyjnej. Rada ma za zadanie przedstawiać organom administracji państwowej swoje opinie i postulaty, mające na celu rozwiązywanie problemów wspólnych dla środowiska instytutów, jak również̇ dla rozwoju nauki, poprawy innowacyjności i efektywności gospodarki, rozwoju kadr badawczych, a w szczególności młodych naukowców.

Źródło: mat. prasowe

Szukaj nowych pracowników

Dodaj ogłoszenie już za 4 zł dziennie*.

* 4 zł netto dziennie. Minimalny okres ekspozycji ogłoszenia to 30 dni.