Subskrybuj
Logo małe
Wyszukiwanie

Nowy lek na COVID-19?

MedExpress Team

Medexpress

Opublikowano 11 października 2021 10:00

Nowy lek na COVID-19? - Obrazek nagłówka
Fot. Getty Images/iStockphoto
AstraZeneca opracowała eksperymentalny koktajl leków przeciw COVID-19. Badania kliniczne wykazały, że jest on skuteczny w zapobieganiu cięższym przebiegom choroby wśród niehospitalizowanych pacjentów.

Opracowany przez AstraZeneca lek o nazwie AZD7442 zmniejszył ryzyko rozwoju ciężkiego COVID-19 lub zgonu o 50% u pacjentów z objawami przez siedem dni, lub krócej. Preparat jest jedyną na rynku kombinacją przeciwciał o długotrwałym działaniu. Trzecia faza badań klinicznych wykazała, że zarówno zapobiega, jak i leczy COVID-19.

„Wczesna interwencja za pomocą naszego przeciwciała może znacznie zmniejszyć ryzyko ciężkiej choroby, zapewniając ciągłą ochronę przez ponad sześć miesięcy” – powiedział Mene Pangalos, wiceprezes wykonawczy BioPharmaceuticals R&D, AstraZeneca.

W badaniu uczestniczyły 903 osoby dorosłe w wieku 18 lat oraz starsi, którzy mieli udokumentowaną, potwierdzoną laboratoryjnie infekcję SARS-CoV-2, określoną za pomocą testu molekularnego (antygen lub kwas nukleinowy). Około 13% z nich miało 65 lat i więcej. Ponadto 90% wykazywało wyjściowe choroby współistniejące i inne cechy, które stawiają ich w grupie wysokiego ryzyka ciężkiego COVID-19, w tym raka, cukrzycę, otyłość, przewlekłą chorobę płuc lub astmę, chorobę sercowo-naczyniową lub immunosupresję. Pacjenci będą nadal obserwowani przez kolejne 15 miesięcy.

Lek AZD7442 może być bardzo pomocny w terapii osób, które nie mają wystarczająco silnej odpowiedzi immunologicznej na szczepionki przeciw COVID-19. AstraZeneca wysłała wniosek do amerykańskich organów regulacyjnych o zatwierdzenie stosowania preparatu jako terapii zapobiegawczej.

Źródło: AstraZeneca

Podobne artykuły

Msolecka
FelietonMałgorzata Solecka

Zakupy covidowe. Coś tu pachnie

27 lutego 2024
iStock-1361760808
23 stycznia 2024
Nuvaxovid
4 stycznia 2024

Szukaj nowych pracowników

Dodaj ogłoszenie już za 4 zł dziennie*.

* 4 zł netto dziennie. Minimalny okres ekspozycji ogłoszenia to 30 dni.