
Naczelna Rada Lekarska wystosowała apel do posłów na Sejm dotyczący wstrzymania likwidacji Narodowego Programu Ochrony Zdrowia Psychicznego.
"Naczelna Rada Lekarska zwraca się do Pań Posłanek i Panów Posłów o głosowanie przeciwko rozwiązaniom proponowanym w projekcie ustawy o zdrowiu publicznym, dotyczącym likwidacji obecnego umocowania Narodowego Programu Ochrony Zdrowia Psychicznego w ustawie o ochronie zdrowia psychicznego i przeniesienia do projektowanej ustawy o zdrowiu publicznym (art. 20 pkt 1 i 2 projektu).
Zastępowanie Narodowego Programu Ochrony Zdrowia Psychicznego działaniami, które mają być określone w Narodowym Programie Zdrowia, utworzonym na podstawie projektowanej ustawy o zdrowiu publicznym, jest krokiem wstecz, obniża rolę programu i zawęzi zakres zadań realizowanych na jego podstawie. Obecnie Narodowy Program Ochrony Zdrowia Psychicznego ma za zadanie kompleksową reformę opieki psychiatrycznej, począwszy od zadań profilaktycznych aż po organizację leczenia i rehabilitację. Natomiast w projektowanej wersji program obejmie tyko oddziaływania profilaktyczne, pomijając problem koniecznej reformy procesu organizacji leczenia i rehabilitacji osób chorych psychicznie" - napisali w apelu lekarze z NRL.
Przypomnijmy, że przeciwko likwidacji Narodowego Programu Ochrony Zdrowia Psychicznego protestowali psychiatrzy. Dlatego w tej sprawie spotkali się z przedstawicielami resortu zdrowia prof. Marianem Zembalą i Beatą Małecką-Liberą, która odpowiedzialna jest za ustawę o zdrowiu publicznym. Podczas spotkania lekarze dostali zapewnienie, że rola psychiatrii w ustawie o zdrowiu publicznym zostanie umocniona, a także znajdą się pieniądze na wsparcie psychiatrii.