Subskrybuj
Logo małe
Wyszukiwanie
banner

Ograniczenie działalności receptomatów coraz bliżej. Minister zapowiada możliwe rozwiązania

MedExpress Team

Piotr Wójcik

Opublikowano 7 kwietnia 2023 14:29

Ograniczenie działalności receptomatów coraz bliżej. Minister zapowiada możliwe rozwiązania - Obrazek nagłówka
Leki psychotropowe nie przez receptomat. Minister zdrowia Adam Niedzielski poinformował, że gotowa jest poprawka, która pozwoli ograniczyć wystawianie leków z tej grupy w taki sposób. Trwają prace nad rozwiązaniem, które zablokuje też możliwość hurtowego wystawiania recept przez jednego lekarza.

– Niestety widzimy, że ułatwienia, które były projektowane dla wszystkich pacjentów, niosą też pewne ryzyka. Zidentyfikowaliśmy problem polegający na wystawianiu przez internet recept na leki psychotropowe. Przygotowaliśmy poprawkę, która będzie proponowana do dołączenia do ustawy o zawodach medycznych. Jej celem będzie ograniczenie możliwości wystawiania recept w tym zakresie – zapowiedział minister zdrowia podczas piątkowej konferencji prasowej.

Drugim dostrzeżonym przez resort problemem jest masowe wystawianie recept przez niektórych lekarzy.

– Mówimy naprawdę o wręcz setkach recept, które są wystawiane dziennie przez lekarza. Będziemy starali się ograniczyć na poziomie systemu wystawiającego recepty różne parametry tak, żeby to zracjonalizować i żeby pacjent miał gwarancję, że lek zostanie wystawiony przynajmniej po jakiejś rozmowie – wskazał szef resortu zdrowia.

Szukaj nowych pracowników

Dodaj ogłoszenie już za 4 zł dziennie*.

* 4 zł netto dziennie. Minimalny okres ekspozycji ogłoszenia to 30 dni.

Zobacz także