Subskrybuj
Logo małe
Wyszukiwanie
banner

Paszporty covidowe od 1 lipca

MedExpress Team

Medexpress

Opublikowano 1 czerwca 2021 14:11

Paszporty covidowe od 1 lipca - Obrazek nagłówka
Fot. Getty Images/iStockphoto
Polska jest jednym z 7 pierwszych państw w systemie unijnych certyfikatów cvidowych - mówi minister zdrowia.

Jednym z tematów dzisiejszej konferencji prasowej ministrów Michała Dworczyka, Adama Niedzielskiego i Przemysława Czarnka było szczepienie uczniów od 12 roku życia. Akcja rozpocznie się od poniedziałku. - W związku z decyzjami EMA oraz rekomendacjami Rady Medycznej podjęliśmy decyzję, że od 7 czerwca rozpocznie się szczepienie dzieci od 12 do 15 lat. To ponad 2,5 mln uczniów – powiedział minister Michał Dworczyk. Dodał, że przed wakacjami nie będzie szczepień w szkołach, tylko w punktach szczepień populacyjnych. Jak wyjaśnił minister edukacji szczepienia w szkołach będą możliwe w 3 tygodniu września.

Ważną wiadomość dotyczącą podróżowania po Europie przekazał minister zdrowia. Polska obok Niemiec, Danii, Bułgarii, Grecji, Chorwacji i Czech znalazła się w grupie 7 krajów, które są podłączone do unijnego systemu certyfikatów covidowych.

- 1 czerwca Polska przystępuje do systemu unijnych certyfikatów covidowych, do systemu stworzonego przez Komisję Europejską, żeby ułatwić swobodne podróżowanie w ramach Unii Europejskiej w trakcie pandemii – powiedział Adam Niedzielski. Wyjaśnił, że certyfikat covidowy to elektroniczny dowód potwierdzający, że ktoś przebył covid, ma negatywny test na covid-19 lub został zaszczepiony.

Formalny start systemu w UE nastąpi 1 lipca. Ale już od 1 czerwca korzystając z IKP, można pobrać specjalny certyfikat w wersji elektronicznej lub dokument w formacie PDF. Jeśli ktoś nie posiada IKP w podmiotach medycznych będzie mógł otrzymać wydruk certyfikatu.

Certyfikat szczepienny będzie ważny rok. Certyfikat ozdrowieńca 180 dni, a potwierdzający negatywny wynik testu – 48 godzin od wykonania testu.

Szef resortu zdrowia zapowiedział również, że na konferencji, która odbędzie się w czwartek, przedstawi dalsze kroki luzujące obostrzenia.

Szukaj nowych pracowników

Dodaj ogłoszenie już za 4 zł dziennie*.

* 4 zł netto dziennie. Minimalny okres ekspozycji ogłoszenia to 30 dni.

Zobacz także