Subskrybuj
Logo małe
Wyszukiwanie

Co z paszportami covidowymi dla osób zaszczepionych poza granicami Polski?

MedExpress Team

Medexpress

Opublikowano 20 sierpnia 2021 10:44

Co z paszportami covidowymi dla osób zaszczepionych poza granicami Polski? - Obrazek nagłówka
Czy mają je wydawać placówki podstawowej opieki zdrowotnej? Jeśli tak, to na jakich zasadach? Jeśli nie, to gdzie należy odsyłać pacjentów? Z takimi pytaniami do prezesa Narodowego Funduszu Zdrowia Filipa Nowaka zwrócili się lekarze Porozumienia Pracodawców Ochrony Zdrowia.

– Czekamy na konkretne wskazówki, gdyż w tej sprawie zgłasza się do nas coraz więcej pacjentów – podkreśla Bożena Janicka, prezes PPOZ.

Jak wiadomo, paszport covidowy jest warunkiem przekroczenia granic wielu krajów. Z wystawieniem certyfikatu nie ma problemów, jeśli dana osoba została zaszczepiona na terenie Polski. Wątpliwości pojawiają się w momencie, gdy okazuje się, iż pacjent otrzymał szczepionkę poza naszymi granicami.

Pytania dotyczące wydawania certyfikatów szczepionkowych takim właśnie osobom Porozumienie Pracodawców Ochrony Zdrowia skierowało do Rządowej Agencji Rezerw Strategicznych, która zaleciła przekierowanie powyższego tematu do Centrali NFZ. W tej sytuacji PPOZ z prośbą o udzielenie informacji na ten temat zwróciło się do prezesa NFZ.

– Musimy wiedzieć jak postępować w przypadku, gdy w placówce poz pojawi się pacjent, który został zaszczepiony (pełne szczepienia) przeciwko COVID-19 na terenie innych krajów UE lub poza nią; pacjent, który pierwsze szczepienie miał wykonane w UE poza Polską, natomiast na drugą dawkę zgłasza się w Polsce oraz pacjent, który pierwsze szczepienie miał wykonane poza UE (np. Wielka Brytania, Kanada), a na drugą dawkę zgłasza się w Polsce – wymienia Bożena Janicka.

„Kiedy możemy się spodziewać wdrożenia wypracowanego rozwiązania, gdyż oprócz Pani Prezes Bożeny Janickiej, mamy sporo zgłoszeń w tej sprawia ze strony pacjentów?” – z takim pytaniem (wraz z pismem PPOZ) do Ministerstwa Zdrowia zwrócił się Ryszard Stypa, zastępca dyrektora Departamentu Współpracy Międzynarodowej z zespołu szczepień populacyjnych NFZ.

„W zakresie wpisów dla szczepienia pełną dawką wykonanego w innym państwie członkowskim każdorazowo osoba zaszczepiona powinna uzyskiwać stosowny certyfikat wydany przez kraj, w którym wykonano szczepienie, zgodnie z lokalnymi regulacjami. Certyfikaty są równoważne i obowiązują na obszarze UE oraz wybranych państw trzecich. W pozostałych przypadkach zastosowanie znajdzie procedowana procedura, pod warunkiem zastosowania dopuszczonej do obrotu w UE szczepionki” – informuje Hubert Życiński, zastępca dyrektora, Departament Innowacji w Ministerstwie Zdrowia, dodając jednocześnie, że „wdrożenie rozwiązań w zakresie uzupełniania wpisów historycznych szczepień nastąpi po nowelizacji rozporządzeń (ws. metody zapobiegania COVID-19 i rozporządzenia epidemiologicznego). Zmiany są procedowane. Będziemy stosownie o nich informować”.

– Reasumując, pacjenci zaszczepieni poza Polską wini po certyfikat zgłosić się tylko i wyłącznie w kraju, w którym zostali zaszczepieni. Obecnie placówki POZ nie mają takich uprawnień, czekamy na dalsze wytyczne – informuje Bożena Janicka.

Źródło: PPOZ

Podobne artykuły

Szukaj nowych pracowników

Dodaj ogłoszenie już za 4 zł dziennie*.

* 4 zł netto dziennie. Minimalny okres ekspozycji ogłoszenia to 30 dni.

Zobacz także