Subskrybuj
Logo małe
Wyszukiwanie
banner
COVID-19

Certyfikaty covidowe ważne tylko przez 9 miesięcy

MedExpress Team

Medexpress

Opublikowano 22 grudnia 2021 12:55

 Certyfikaty covidowe ważne tylko przez 9 miesięcy - Obrazek nagłówka
Fot. Getty Images/iStockphoto
Komisja Europejska ogłosiła, że certyfikaty szczepienia przeciw koronawirusowi będą ważne tylko przez dziewięć miesięcy, a nie przez rok, jak było dotychczas.

Certyfikaty szczepień będą ważne przez 9 miesięcy – poinformowała Komisja Europejska. Nowe przepisy będą dotyczyć zarówno osób zaszczepionych dwoma dawkami szczepionki jak i zastrzykami przypominającymi. Rozwiązanie wejdzie w życie 1 lutego i będzie miało wpływ na podróżowanie po Unii Europejskiej, chociaż organ wykonawczy bloku zaleca państwom członkowskim stosowanie go również na szczeblu krajowym.

- Unijne cyfrowe zaświadczenie COVID dowiodło swojej skuteczności. Musimy zadbać o to, aby nadal było ono skuteczne, dostosowując je do zmieniających się okoliczności i nowego stanu wiedzy. Wprowadzanie w poszczególnych państwach członkowskich jednostronnych środków oznaczałoby powrót do sytuacji rozdrobnienia i niepewności z wiosny ubiegłego roku. Dziewięciomiesięczny okres uznawania zaświadczeń o szczepieniu da obywatelom i przedsiębiorstwom pewność potrzebną do spokojnego planowania podróży – napisał w oświadczeniu Didier Reynders, komisarz do spraw wymiaru sprawiedliwości KE.

Ruch ten pojawia się, gdy kraje europejskie starają się zdobyć więcej dawek szczepionek w związku z gwałtownym wzrostem liczby przypadków COVID i rozprzestrzenianiem się niepokojącego wariantu „Omikron”.

- Musimy zadbać o to, by kampanie szczepień przypominających przebiegały jak najszybciej, aby jak najwięcej obywateli było chronionych dodatkową dawką i aby nasze zaświadczenia nadal służyły jako kluczowe narzędzie umożliwiające podróżowanie i ochronę zdrowia publicznego – powiedziała Stella Kyriakides, komisarz ds. zdrowia i bezpieczeństwa żywności.

Mieszkańcom UE zaleca się otrzymanie szczepionki przypominającej najpóźniej sześć miesięcy po pełnym zaszczepieniu. Jednak certyfikat będzie ważny przez trzy dodatkowe miesiące jako okres karencji w celu zapewnienia dostępu do dawek przypominających, dodała Komisja.

Jak dotąd w UE wydano 807 mln zaświadczeń. Unijne cyfrowe zaświadczenie COVID stało się standardem w skali światowej: do tej pory do systemu przystąpiło 60 krajów i terytoriów na pięciu kontynentach.

Źródło: Komisja Europejska

Szukaj nowych pracowników

Dodaj ogłoszenie już za 4 zł dziennie*.

* 4 zł netto dziennie. Minimalny okres ekspozycji ogłoszenia to 30 dni.