Subskrybuj
Logo małe
Wyszukiwanie
banner

Pfizer pozwoli na tanie wytwarzanie leku na COVID-19 w krajach rozwijających się

MedExpress Team

Medexpress

Opublikowano 17 listopada 2021 13:15

Pfizer pozwoli na tanie wytwarzanie leku na COVID-19 w krajach rozwijających się - Obrazek nagłówka
Fot. Getty Images/iStockphoto
Pfizer podpisał umowę z ONZ, która może umożliwi innym firmom tanie wytwarzanie i sprzedawanie leku Paxlovid – czyli opracowanej przez koncern pigułki, łagodzącej przebieg zakażenia COVID-19. Ma to znacząco zwiększyć dostęp do leczenia w krajach rozwijających się.

Pfizer ogłosił we wtorek porozumienie, które pozwoli na niedrogie wytwarzanie i sprzedaż obiecującego preparatu na COVID-19 w 95 biedniejszych krajach, w których mieszka ponad połowa światowej populacji.

Umowa jest podobna do porozumienia wynegocjowanego przez firmę MSD w zeszłym miesiącu, gdy ustalono, że antywirusowa pigułka Covid, molnupirawir, będzie produkowana i sprzedawana w 105 biedniejszych krajach. Obydwie umowy mogą znacznie rozszerzyć globalną produkcję dwóch tabletek przeciwwirusowych, co może zmienić przebieg pandemii.

- Fakt, że mamy teraz dwie licencje producenta z dowolnego miejsca na te dwa leki, jest ogromną zmianą i stanowi duży kontrast z dotychczasowymi restrykcyjnymi licencjami na szczepionki – powiedział James Love, prezes organizacji non-profit Knowledge Ecology International, która bada dostęp do produktów medycznych.

Zgodnie z umową, Pfizer udzieli nieodpłatnej licencji na pigułkę organizacji non-profit Medicines Patent Pool (MPP) wspieranej przez ONZ. Otrzyma ona formułę leku Pfizera i będzie mogła sprzedawać ją do użytku w 95 krajach rozwijających się, głównie w Afryce i Azji, w momencie gdy odpowiednie organy regulacyjne dopuszczą lek w tych miejscach.

- Będzie to bardzo ważne dla krajów o niskich i średnich dochodach, ponieważ lek jest łatwy do przyjmowania przez pacjentów. Terapia trwa tylko pięć dni, a preparat jest stosunkowo tani w produkcji – powiedział Charles Gore, dyrektor wykonawczy MPP.

Niektórzy eksperci mają jednak poważne obawy, czy ten krok wystarczy, aby zapewnić wystarczającą podaż leku w krajach, w których nadal brakuje szczepionek przeciw COVID-19. Wiele zależy od administracji lokalnych i płynnego działania służby zdrowia w tych rejonach.

„Pigułki na COVID” to leki, które znacząco zmniejszają ryzyko hospitalizacji i zgonów wśród pacjentów zarażonych koronawirusem. Kluczowe jest, by takie osoby przyjęły pierwsze dawki w ciągu kilku dni po zakażeniu, by terapia odniosła pożądany efekt.

Źródło: New York Times

Podobne artykuły

Msolecka
Felieton Małgorzata Solecka

Zakupy covidowe. Coś tu pachnie

27 lutego 2024
iStock-1361760808
23 stycznia 2024

Szukaj nowych pracowników

Dodaj ogłoszenie już za 4 zł dziennie*.

* 4 zł netto dziennie. Minimalny okres ekspozycji ogłoszenia to 30 dni.