Subskrybuj
Logo małe
Wyszukiwanie

Polka pierwszym przypadkiem „Omikronu” w Chinach

MedExpress Team

Medexpress

Opublikowano 14 grudnia 2021 10:41

Polka pierwszym przypadkiem „Omikronu” w Chinach - Obrazek nagłówka
Fot. Getty Images/iStockphoto
Chiński dziennik Tianjin Daily poinformował, że u osoby, która przybyła do kraju 9 grudnia z zagranicy wykryto nowy wariant COVID-19 „Omikron”. Jak informują media, pacjentka pochodzi z Polski i przyleciała do Tianjin z Warszawy.

Chiny zgłosiły swój pierwszy przypadek wysoce zakaźnego wariantu „Omikron” w północnym mieście Tianjin, co może stanowić największe jak dotąd zagrożenie dla strategii „zero COVID” w tym kraju. Osoba zakażona nowym szczepem koronawirusa jest Polakiem i przyleciała na pokładzie samolotu, lecącego z Warszawy. Może to oznaczać, że nowy wariant znajduje się już na terytorium Polski.

Jak poinformowało Ministerstwo Zdrowia, zakażoną osobą jest polka, która przed wylotem miała wykonany test PCR.

— Kobieta przed wylotem z Polski 6 grudnia miała wykonany test PCR wykrywający zakażenia i wynik z 7 grudnia był negatywny. Po przylocie do Chin test wykonany 9 grudnia dał 10 grudnia wynik pozytywny. 13 grudnia sekwencjonowanie pokazało, że to wariant Omikron. Kolejny test wykonany 13 grudnia znów dał wynik negatywny — powiedział rzecznik ministerstwa Wojciech Andrusiewicz .

Jeszcze do niedawna wydawało się, że Chiny pokonały pandemię i nie stwierdzano tam nowych przypadków COVID-19. W ostatnich dniach odnotowano jednak 80 zakażeń koronawirusem w Chinach kontynentalnych 12 grudnia, z czego 74 zidentyfikowano w prowincji Zhejiang

Pierwszy przypadek wariantu „Omikron” w Tianjin ma miejsce, podczas gdy Chiny przygotowują się do Zimowych Igrzysk Olimpijskich, które mają się odbyć w lutym w Pekinie.

Wcześniej w tym miesiącu region Hongkong – który posiada odrębny system opieki zdrowotnej od kontynentu – zgłosił swoje pierwsze przypadki „Omikrona”.

Przypadki „Omikronu” – wariantu, który został po raz pierwszy wykryty w RPA i oznaczony przez Światową Organizację Zdrowia jako „niepokojący” – zostały zgłoszone już w ponad 50 krajach. Co najmniej jedna osoba zakażona nowym szczepem w Wielkiej Brytanii zmarła, o czym poinformował w poniedziałek Boris Johnson.

Źródło: The Guardian, Onet

Podobne artykuły

Msolecka
Felieton Małgorzata Solecka

Zakupy covidowe. Coś tu pachnie

27 lutego 2024
iStock-1361760808
23 stycznia 2024
Nuvaxovid
4 stycznia 2024

Szukaj nowych pracowników

Dodaj ogłoszenie już za 4 zł dziennie*.

* 4 zł netto dziennie. Minimalny okres ekspozycji ogłoszenia to 30 dni.

Zobacz także