Subskrybuj
Logo małe
Wyszukiwanie
banner

Poprawa warunków pracy i płacy psychologów podniosłaby jakość leczenia psychologicznego

MedExpress Team

Medexpress

Opublikowano 18 października 2019 11:31

Poprawa warunków pracy i płacy psychologów podniosłaby jakość leczenia psychologicznego - Obrazek nagłówka
Thinkstock/GettyImages
- Cieszy nas fakt, że RPP zainteresował się sytuacją psychologów pracujących na oddziałach psychiatrycznych - powiedział Medexpressowi przewodniczący Zarządu Krajowego OZZP Sławomir Makowski.

Rzecznik Praw Pacjenta skierował list do kierowników szpitali psychiatrycznych i szpitali wielospecjalistycznych z oddziałami psychiatrycznymi z prośbą o analizę potrzeb psychologów wspierających pacjentów w kierowanych przez nich podmiotach leczniczych, z dnia 11 października 2019 r.

O komentarz w tej sprawie zapytaliśmy przewodniczącego Zarządu Krajowego OZZP Sławomira Makowskiego.

- Cieszy nas wnikliwa analiza warunków pracy i płacy psychologów oraz ich wpływu na jakość świadczeń zdrowotnych. Psycholog pełni bardzo ważną rolę w leczeniu psychiatrycznym - diagnozuje, udziela porad psychologicznych, a po postawieniu diagnozy i ustaleniu farmakoterapii, leczy - prowadzi psychoterapię indywidualną, grupową i terapię rodzinną - powiedział.

- Raport RPP zwraca uwagę na fakt, że w wielu szpitalach warunki pracy są bardzo trudne - brakuje testów i legalnych arkuszy odpowiedzi do testów, niezbędnych do przeprowadzenia pełnej diagnozy. Często brakuje zapewniających spokój i intymność gabinetów do pracy diagnostycznej i terapeutycznej. Niezmiernie ważne jest również zwrócenie uwagi na bardzo niskie zarobki i brak wsparcia szkoleniowego co często skutkuje wypaleniem zawodowym oraz naraża pacjentów na kontakt, podczas hospitalizacji, z mało doświadczonymi psychologami. To kwestie wielokrotnie przez nas wcześniej podnoszone. Poprawa warunków pracy i płacy psychologów podniosłaby istotnie jakość leczenia psychologicznego, a na tym skorzystaliby bardzo pacjenci oddziałów psychiatrycznych. Bardzo ciekawi jesteśmy odpowiedzi jakich na to pismo udzielą dyrektorzy szpitali i kierownicy oddziałów - dodał Makowski.

Szukaj nowych pracowników

Dodaj ogłoszenie już za 4 zł dziennie*.

* 4 zł netto dziennie. Minimalny okres ekspozycji ogłoszenia to 30 dni.

Zobacz także

iStock-1131889468
25 czerwca 2024
Siedziba_NIK_-_front
Kontrola NIK

Krwiodawstwo: Jest dobrze, ale...

13 czerwca 2024
Msolecka
Felieton Małgorzata Solecka

Nadzieja czy doświadczenie?

22 kwietnia 2024
iStock-1398960481
12 kwietnia 2024