Subskrybuj
Logo małe
Wyszukiwanie

Potwierdzono pierwsze w Polsce zakażenie „brytyjską mutacją” koronawirusa

MedExpress Team

Medexpress

Opublikowano 21 stycznia 2021 09:26

Potwierdzono pierwsze w Polsce zakażenie „brytyjską mutacją” koronawirusa  - Obrazek nagłówka
Fot. Getty Images/iStockphoto
Prywatne laboratorium genXone, prowadzące badania na obecność koronawirusa za pomocą metody sekwencjonowania nanoporowego, poinformowała o wykryciu w jednej z próbek pobranych w Małopolsce obecność brytyjskiego szczepu SARS-CoV-2 – linii B.1.1.7.

Brytyjska odmiana koronawirusa B.1.1.7 charakteryzuje się większą prędkością rozprzestrzeniania. Ostatnia analiza sekwencjonowania kolejnych 100 próbek w laboratorium genXone potwierdziła, że ten nowy, groźniejszy szczep dotarł również do Polski. Został on zidentyfikowany w próbce od pacjenta z województwa Małopolskiego.

Podpoznańska spółka genXone stosuje metodą sekwencjonowania nanoporowego do badania próbkek pochodzących od pacjentów, u których potwierdzono zarażenie koronawirusem.

- Analizy sekwencjonowania umożliwiają monitorowanie zagrożenia, z którym się dziś spotykamy. Właśnie dzięki technikom sekwencjonowania wykonywanym w Anglii potwierdzono, że nowy, brytyjski szczep koronawirusa jest bardziej zaraźliwy, co ma ogromne znaczenie w zwalczaniu epidemii. Tego typu badania są przyszłością nie tylko epidemiologii ale rozwoju ogólnie rozumianej nauki i medycyny – mówi Michał Kaszuba, prezes genXone.

Do tej pory w laboratorium spółki zsekwencjonowano ponad 200 próbek tego wirusa. Jednak mając świadomość ogromnej wagi takich informacji dla dalszego rozwoju medycyny spółka planuje kontynuować analizy genotypów koronawirusa. Dzięki takim inicjatywom w przyszłości możliwe będzie zaplanowanie konkretnych rozwiązań pozwalających na ograniczanie zasięgu pandemii, a nawet coraz skuteczniejszych metod jej zapobiegania.

Źródło: genXone (inf pras)

Podobne artykuły

Msolecka
FelietonMałgorzata Solecka

Zakupy covidowe. Coś tu pachnie

27 lutego 2024
iStock-1361760808
23 stycznia 2024
Nuvaxovid
4 stycznia 2024

Szukaj nowych pracowników

Dodaj ogłoszenie już za 4 zł dziennie*.

* 4 zł netto dziennie. Minimalny okres ekspozycji ogłoszenia to 30 dni.

Zobacz także