Subskrybuj
Logo małe
Wyszukiwanie
banner

Powstaje nowa specjalizacja – psychoterapia

MedExpress Team

Piotr Wójcik

Opublikowano 8 listopada 2022 09:47

Powstaje nowa specjalizacja – psychoterapia - Obrazek nagłówka
Fot. MedExpress TV
W poniedziałek (7.11) opublikowany został projekt nowelizacji rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie specjalizacji w dziedzinach mających zastosowanie w ochronie zdrowia. Zgodnie z nim ma powstać nowa dziedzina specjalizacji: psychoterapia.

Wprowadzenie nowej dziedziny ma się przyczynić do poprawy opieki psychiatrycznej.

„Połączenie psychoterapii z farmakoterapią lub metodami biologicznymi to optymalna forma leczenia zaburzeń psychicznych o umiarkowanym i ciężkim nasileniu. Psychoterapia odgrywa również znaczącą rolę w profilaktyce chorób psychosomatycznych i zaburzeń psychicznych. Wprowadzenie specjalizacji z psychoterapii zwiększy dostępność psychoterapii, szczególnie w ramach leczenia środowiskowego realizowanego w ramach centrum zdrowia psychicznego i pozostałych podmiotów świadczących opiekę psychiatryczną.”, czytamy w Ocenie Skutków Realizacji.

Osoba posiadające tytuł specjalisty w dziedzinie psychoterapii mają być przygotowane do prowadzenia psychoterapii poprzez nawiązywanie szczególnej relacji z pacjentem. Celem prowadzonej przez specjalistę psychoterapii jest usunięcie zaburzeń́ psychicznych przez zmianę̨ sposobów przeżywania, poznawania i zachowania. Pacjent uczy się̨ nowych wzorców reagowania emocjonalnego i zachowania.

Projekt rozporządzenia został skierowany do konsultacji.

Szukaj nowych pracowników

Dodaj ogłoszenie już za 4 zł dziennie*.

* 4 zł netto dziennie. Minimalny okres ekspozycji ogłoszenia to 30 dni.