Subskrybuj
Logo małe
Wyszukiwanie
banner

PPOZ: Czekamy na wytyczne postępowania ws. testów antygenowych

MedExpress Team

Medexpress

Opublikowano 12 listopada 2020 15:43

PPOZ: Czekamy na wytyczne postępowania ws. testów antygenowych - Obrazek nagłówka

Lekarze Porozumienia Pracodawców Ochrony Zdrowia zwrócili się do ministra zdrowia Adama Niedzielskiego, o wytyczne postępowania w zakresie rozszerzenia testowania o testy antygenowe dla pacjenta objawowego, które mają być taką samą podstawą stwierdzenia zakażenia COVID-19 jak testy PCR-owe. Informację o rozszerzeniu testowania minister zdrowia przekazał w wystąpieniu medialnym 30 października br.

W piśmie do ministra zdrowia lekarze PPOZ zwrócili uwagę, iż obecnie testy antygenowe są wykonywane już nie tylko w placówkach medycznych, ale również np. w zakładach pracy!

…- Stąd nasze pytania: czy dodatnie testy antygenowe będą automatycznie wprowadzane do systemu EWP i nadawana będzie automatycznie izolacja ( kto będzie je wprowadzał); jaki dokument potwierdza dodatni wynik testu antygenowego wykonanego np. w zakładzie pracy i czy testy antygenowe wykonywane poza systemem ochrony zdrowia będą równoważne z testami antygenowymi obecnie przeprowadzanymi w placówkach medycznych? Nadmieniam, że do czasu opracowania i opublikowania przez resort zdrowia wytycznych w tym zakresie, pozostaje nam tylko weryfikacja takiego dodatniego testu antygenowego, zgłoszonego ustnie przez pacjenta, poprzez skierowanie pacjenta na wymaz – badanie PCR – podkreśla Bożena Janicka, prezes PPOZ.

Pismo PPOZ w sprawie wątpliwości dotyczących zasad rozszerzonego testowania zostało przekazane również do wiadomości: Jarosława Pinkasa, Głównego Inspektora Sanitarnego oraz Filipa Nowaka, prezesa NFZ.

Źródło: PPOZ

Szukaj nowych pracowników

Dodaj ogłoszenie już za 4 zł dziennie*.

* 4 zł netto dziennie. Minimalny okres ekspozycji ogłoszenia to 30 dni.