Subskrybuj
Logo małe
Wyszukiwanie
banner

PPOZ ostrzega: W Wielkopolsce grasują oszuści!

MedExpress Team

Medexpress

Opublikowano 18 maja 2020 11:57

PPOZ ostrzega: W Wielkopolsce grasują oszuści! - Obrazek nagłówka

Lekarze Porozumienia Pracodawców Ochrony Zdrowia ostrzegają przed oszustami grasującymi w Wielkopolsce. - Dzwonią do wybranych osób, głównie starszych, podają się za policjantów walczących z bankowymi hakerami, a tak naprawdę w ten sposób to właśnie oni okradają cudze konta. Chrońmy siebie i naszych seniorów! - apeluje Bożena Janicka, prezes PPOZ.

Kilka dni temu na telefon stacjonarny mieszkanki Wielkopolski zadzwonił mężczyzna i poinformował, że jest policjantem. Podał stopień (starszy sierżant), nazwisko (Marek Malinowski), a nawet numer legitymacji służbowej. Oznajmił, iż dokonano włamania się na konto bankowe kobiety, a do ustalenia sprawcy potrzebuje jej loginu i hasła. Podał też, iż w celu weryfikacji jego danych może zadzwonić pod numer 112 lub 997. Pokrzywdzona nie rozłączając sięwybrała telefonem komórkowym numer policji - 997. Odebrał inny mężczyzna i poinformował, iż jej sprawą zajmuje się policjant o nazwisku Szymański, któremu przekazał słuchawkę. Ten poprosił kobietę o numer klienta, hasło do konta oraz trzy kody z karty kodów. Pokrzywdzona podyktowała wszystkie dane. „Szymański” powiadomił swoją rozmówczynię, że na koncie są trzy przelewy czekające na realizację i prosi o ich potwierdzenie, gdy zadzwoni konsultant z banku. Po kilku minutach „konsultant” zadzwonił. Tym razem jednak kobieta transakcji nie potwierdziła. „Szymański” będący na linii telefonu stacjonarnego, zaczął straszyć pokrzywdzoną odpowiedzialnością karną za utrudnianie współpracy z organami ścigania. Kobieta przestraszyła się. Gdy ponownie zadzwonił „konsultant”, potwierdziła przelewy, przez co straciła… 100 tysięcy złotych!

Policja szuka sprawców i ostrzega, bo - jak widać - zbytnia ufność może słono kosztować.

…- My również apelujemy do społeczeństwa, a szczególnie seniorów i ich rodzin. Nie bądźmy łatwowierni, o mechanizmach działania oszustów powtarzajmy naszym starszym krewnym. W żadnym wypadku nie wolno podawać danych przez telefon i pamiętajmy - prawdziwa policja w takich sytuacjach nie dzwoni! Nie dokonujemy żadnych zleconych przelewów na konta innych osób lub instytucji. Zachowajmy rozwagę, a w przypadku podobnych telefonów zaalarmujmy najbliższą jednostkę policji - apelują lekarze PPOZ.

Źródło: PPOZ

Tematy

ppoz

Szukaj nowych pracowników

Dodaj ogłoszenie już za 4 zł dziennie*.

* 4 zł netto dziennie. Minimalny okres ekspozycji ogłoszenia to 30 dni.

Zobacz także