Subskrybuj
Logo małe
Wyszukiwanie
banner

Problemy z dostawami szczepionek do krajów afrykańskich

MedExpress Team

Medexpress

Opublikowano 9 grudnia 2021 14:56

Problemy z dostawami szczepionek do krajów afrykańskich - Obrazek nagłówka
Fot. Getty Images/iStockphoto
WHO alarmuje, że nowy wariant COVID-19 „Omikron” może poważnie zagrozić dostawom szczepionek do krajów rozwijających się, w ramach ogólnoświatowego programu COVAX.

Zamożne kraje mogą ponownie zacząć gromadzić szczepionki przeciw COVID-19, zagrażając globalnym dostawom programu COVAX, poinformowała Światowa Organizacja Zdrowia. Ma być to spowodowane nowym wariantem wirusa „Omikron”, który sprawia, że wiele rządów obawia się o swoich obywateli i sprawne przeprowadzanie szczepień.

- Musimy upewnić się, że dostawy szczepionek będą kontynuowane. Kiedy zbliżamy się do trudnej sytuacji w związku z wariantem „Omicron”, istnieje ryzyko, że kraje o wysokich dochodach zaczną gromadzić szczepionki – powiedziała Kate O'Brien, dyrektor ds. szczepień WHO.

Dodała również, że jednym z poważniejszych ​ problemów z programem COVAX jest to, że bogate kraje przekazują szczepionki COVID-19 o stosunkowo krótkim okresie przydatności do spożycia. Zauważyła także, że wskaźniki marnotrawstwa były również wysokie w niektórych bogatych krajach

Potwierdzają to doniesienia z Nigerii, gdzie w zeszłym miesiącu przeterminowało się prawie milion dawek dostarczonych przez COVAX, co podkreśla trudności, z jakimi borykają się kraje afrykańskie. Wskaźniki zaszczepienia są bardzo niskie na tym kontynencie. Tylko 7.5% z miliarda ludzie jest w pełni zaszczepionych.

Według statystyk od lutego COVAX wysłał 610 milionów dawek szczepionek do ponad 140 krajów. Jest to wciąż niewiele w porównaniu z obiecanymi dwoma miliardami dawek , które miały być wysłane do końca roku.

Źródło: Reuters

Zobacz także