Subskrybuj
Logo małe
Wyszukiwanie

Prof. Brygida Kwiatkowska: To rewolucja. Każdy pacjent wygra

MedExpress Team

medexpress.pl

Opublikowano 26 października 2023 09:07

Gościem Iwony Schymalli jest prof. Brygida Kwiatkowska, krajowy konsultant w dziedzinie reumatologii.

17 października minister zdrowia Katarzyna Sójka podpisała rozporządzenie w sprawie programu pilotażowego Kompleksowej Opieki nad Pacjentem z Wczesnym Zapaleniem Stawów (KOWZS).

- Ten program zrobi rewolucję, jeśli chodzi o opiekę nad pacjentami z wczesnym zapaleniem stawów. To szybka ścieżka na kształt DILO czy KOS - Zawał - mówi prof. Brygida Kwiatkowska, krajowy konsultant w dziedzinie reumatologii. Dodaje, że z programu będą mogli skorzystać pacjenci, z obrzękiem i bólem (przynajmniej jednego stawu), który nie ma ustalonego rozpoznania i trwa do 2 miesięcy.

Jak podkreśla Pani Profesor, to co jest rewolucyjne w tym projekcie, to fakt, że w przeciwieństwie do standardowej opieki, zagwarantowana jest na wczesnym etapie rehabilitacja i konsultacje innych specjalistów. Powstanie także baza danych, która w przyszłości utworzy rejestr. - Każdy pacjent wygra - mówi prof. B.Kwiatkowska.

Program jest kontynuacją ogólnopolskiego programu polityki zdrowotnej w zakresie profilaktyki i wczesnego wykrywania reumatoidalnego zapalenia stawów. KOWZS będzie realizowana przez 3 lata w 15 ośrodkach WZS, na terenie 11 województw. Program ma przede wszystkim przyspieszyć diagnozę, a dzięki temu poprawić efektywność terapii.

Kompleksową opieką objęci będą pacjenci z wczesnym zapaleniem stawów - WZS, reumatoidalnym zapaleniem stawów - RZS, łuszczycowatym zapaleniem stawów - ŁZS, zesztywniającym zapaleniem stawów kręgosłupa – ZZSK i spondyloaropatią - SpA.

– Pilotaż reguluje precyzyjną ścieżkę postępowania. Pacjent na wczesnym etapie choroby zostanie skierowany do wyspecjalizowanych ośrodków – mówi minister Katarzyna Sójka.

Koordynatorem programu jest Narodowy Instytut Geriatrii, Reumatologii i Rehabilitacji. (Źródło: MZ)

Szukaj nowych pracowników

Dodaj ogłoszenie już za 4 zł dziennie*.

* 4 zł netto dziennie. Minimalny okres ekspozycji ogłoszenia to 30 dni.