Subskrybuj
Logo małe
Wyszukiwanie
Epidemia koronawirusa

Prof. Krzysztof Simon: Trzeba wolno otwierać poszczególne elementy gospodarki

MedExpress Team

Medexpress

Opublikowano 29 stycznia 2021 14:41

Prof. Krzysztof Simon: Trzeba wolno otwierać poszczególne elementy gospodarki - Obrazek nagłówka
Fot. Tomasz Pietrzyk / Agencja Gazeta

Epidemia koronawirusa ciągle zbiera śmiertelne żniwo. Na całym świecie odnotowano już 102 mln zakażeń. W Polsce 1 502 810 jest zakażonych. W tym tygodniu rząd zdecydował, że od 1 lutego będą mogły działać galerie handlowe. Hotele, restauracje i branża fitness pozostają nadal zamknięte. O komentarz w tej sprawie poprosiliśmy doradcę premiera i specjalistę w dziedzinie chorób zakaźnych prof. Krzysztofa Simona.

- Nie można zdusić całkowicie gospodarki. Trzeba powoli otwierać galerie poszczególne elementy gospodarki. Tym bardziej, że nasza sytuacja epidemiologiczna w porównaniu do innych krajów europejskich jest coraz lepsza. Oczywiście, jeśli okaże się, że gwałtownie wzrosną zachorowania, to trzeba będzie się z tego wycofać - powiedział Krzysztof Simon.

Zdaniem Simona restauracje ponoszą największe konsekwencje z powodu epidemii koronawirusa. - W restauracjach dochodzi do największej liczby zakażeń, dlatego są zamknięte. Wielu restauratorów przestawiło się na usługi na wynos. Mają mniej klientów. Odpowiedzialność za tę sytuację ponoszą poniekąd ludzie, którzy nie przestrzegali dystansu, noszenia masek. Nieodpowiedzialne zachowanie naszego społeczeństwa jest dużym problemem. Młodzi ludzie, którzy słabo chorują, bagatelizują zasady bezpieczeństwa - powiedział Simon.

- Trzeba pomóc tej gałęzi usług w utrzymaniu miejsca pracy. Należy cęść przebranżowić na usługę na wynos, sprzedaż na zewnątrz itp. Powinniśmy powoli otwierać najbardziej dyskusyjne miejsca, takie jak: stoki narciarskie. Chodzi o to, żeby ludzie mogli zarabiać pieniądze, a gospodarka mogła funkcjonować - dodał.

Przypomnijmy:

W piątek MZ poinformowało na Twitterze o 6 144 nowych i potwierdzonych przypadkach zakażenia koronawirusem z województw: mazowieckiego (972), wielkopolskiego (656), pomorskiego (556), kujawsko-pomorskiego (500), warmińsko-mazurskiego (442), śląskiego (427), zachodniopomorskiego (411), dolnośląskiego (386), łódzkiego (309), lubelskiego (264), podlaskiego (254), małopolskiego (250), podkarpackiego (222), lubuskiego (171), opolskiego (145), świętokrzyskiego (93).

86 zakażeń to dane bez wskazania adresu, które zostaną uzupełnione przez inspekcję sanitarną.

Z powodu COVID-19 zmarło 65 osób, natomiast z powodu współistnienia COVID-19 z innymi schorzeniami zmarło 271 osób. Liczba zakażonych koronawirusem: 1 502 810 / 36 780 (wszystkie pozytywne przypadki/w tym osoby zmarłe).

W związku z korektami wprowadzanymi na bieżąco przez laboratoria w systemie EWP, globalna liczba zakażeń i zgonów od początku pandemii może nie być sumą kolejnych dziennych zakażeń lub zgonów.

Źródło: Ministerstwo Zdrowia

Podobne artykuły

Szukaj nowych pracowników

Dodaj ogłoszenie już za 4 zł dziennie*.

* 4 zł netto dziennie. Minimalny okres ekspozycji ogłoszenia to 30 dni.

Zobacz także