Subskrybuj
Logo małe
Wyszukiwanie
Francja

Przepustka zdrowotna, czyli nowa rzeczywistość?

MedExpress Team

Medexpress

Opublikowano 20 lipca 2021 19:27

Przepustka zdrowotna, czyli nowa rzeczywistość?  - Obrazek nagłówka
Fot. Getty Images/iStockphoto
Jest taka słynna scena w filmie pt. „Władca pierścieni”, kiedy czarodziej Gandalf zagradza drogę demonowi Balrogowi i wypowiada kwestię: „You shall not pass!” [tłum.: Tędy nie przejdziesz]. I właśnie to zdanie wraca jutro na usta… Francuzów. Od 21 lipca obowiązywać będzie pass sanitaire, czyli przepustka zdrowotna świadcząca o zaszczepieniu się przeciw COVID-19.

Nie milkną echa decyzji prezydenta Emmanuela Macrona. I to dosłownie. Na ulicach pojawili się już pierwsi protestujący, którym z łatwością przyszło porównanie przepustki zdrowotnej do prześladowań Żydów podczas II Wojny Światowej. Na ich transparentach można było przeczytać: Pass sanitaire macht frei.


Dla urzędników francuskiego resortu zdrowia jest już jasne, że we Francji właśnie zaczęła się czwarta fala pandemii koronawirusa. Wariant Delta rozprzestrzeniający się w bardzo szybkim tempie doprowadził do takich oto statystyk: 86 przypadków nowych zakażeń na 100 tysięcy mieszkańców w ciągu 7 dni. W porównaniu z minionym tygodniem mówi nam to o 125 proc. wzroście.


Od jutra, tj. 21 lipca we Francji będzie obowiązywała przepustka zdrowotna. Ci, którzy będą chcieli skorzystać z obiektów sportowych, pójść do kina, muzeum, restauracji, kościoła czy nawet na kemping (gdzie będzie znajdowało się więcej niż 50 osób) będą musieli przedstawić dokument świadczący o tym, że są zaszczepieni przeciw COVID-19 lub przedstawić aktualny test PCR (wykonany w ciągu ostatnich 48 h). W przeciwnym razie usłyszą - „you shall not pass”- cytując czarodzieja z powieści Tolkiena. Dokumenty te mogą być w formie papierowej lub cyfrowej okazane za pośrednictwem aplikacji telefonicznej TousAntiCovid. Warto dodać, że osoby, które są tydzień po drugiej dawce szczepionki uważane są za w pełni zaszczepione. Przepustka zdrowotna będzie też obowiązywać w sierpniu.


Drugi etap planowanego przez francuski rząd rozszerzenia korzystania z przepustki zdrowotnej ma być przedmiotem debaty w parlamencie w tym tygodniu.

Źródło: The Connexion

Szukaj nowych pracowników

Dodaj ogłoszenie już za 4 zł dziennie*.

* 4 zł netto dziennie. Minimalny okres ekspozycji ogłoszenia to 30 dni.

Zobacz także