Subskrybuj
Logo małe
Wyszukiwanie
banner

Reakcja ORL w Warszawie na rozpowszechnianie pseudonaukowych teorii

MedExpress Team

Medexpress

Opublikowano 29 maja 2020 15:50

Reakcja ORL w Warszawie na rozpowszechnianie pseudonaukowych teorii - Obrazek nagłówka
OIL w Warszawie

Poniżej zamieszczamy stanowisko Prezydium Okręgowej Rady Lekarskiej w Warszawie z 27 maja 2020 roku ws. rozpowszechniania pseudonaukowych teorii.

Prezydium Okręgowej Rady Lekarskiej w Warszawie wyraża głęboki sprzeciw wobec sugestii Pana Wojciecha Brzozowskiego sformułowanych w Programie Pytanie Na Śniadanie, wyemitowanym w telewizji TVP na temat rzekomego „opłacania lekarzy przez firmy farmaceutyczne oraz nieobiektywności lekarzy”.

Wzywamy Pana Wojciecha Brzozowskiego do powstrzymania się od formułowania takich opinii lub przedstawienia wiarygodnych dowodów na głoszone tezy.

Jednocześnie zwracamy się z apelem do mediów o rozważne dobieranie rozmówców. Stawianie opinii osób bez wykształcenia medycznego na równi z ekspertami wpływa negatywnie na poziom dyskusji publicznej i społeczne postrzeganie piramidy autorytetów. Należy zwrócić uwagę, że język fachowy, którym posługują się eksperci musi być dobierany z rozwagą, a ekspert bierze odpowiedzialność (także zawodową) za formułowane opinie. Pozostaje to w dysproporcji z całkowitym brakiem odpowiedzialności merytorycznej tzw. celebrytów za wypowiadane słowa, a co za tym idzie pozwala na dużą wybiórczość argumentacji i środków ekspresji, w tym hiperbolizacji swoich hipotez.

Stoimy na stanowisku, że jedynie medycyna oparta na dowodach naukowych i merytoryczne dyskusje są w stanie zagwarantować odpowiednią jakość opieki medycznej. Dyskusje dotyczące spraw tak fundamentalnych jak zdrowie muszą opierać się na przesłankach merytorycznych. W opisanym powyżej przypadku, warunek ten nie został spełniony.

Źródło: OIL w Warszawie

Podobne artykuły

Logo-OIL2
15 kwietnia 2024
Msolecka
Felieton Małgorzata Solecka

Zakupy covidowe. Coś tu pachnie

27 lutego 2024

Szukaj nowych pracowników

Dodaj ogłoszenie już za 4 zł dziennie*.

* 4 zł netto dziennie. Minimalny okres ekspozycji ogłoszenia to 30 dni.