Subskrybuj
Logo małe
Wyszukiwanie

REGEN-COV skuteczny w zapobieganiu zakażeniom COVID-19

MedExpress Team

Medexpress

Opublikowano 8 listopada 2021 14:57

REGEN-COV skuteczny w zapobieganiu zakażeniom COVID-19 - Obrazek nagłówka
Fot. Getty Images/iStockphoto
Firma Regeneron opublikowała badania, pokazujące, że lek REGEN-COV jest skuteczny w zapobieganiu zakażeniom COVID-19.

Firmy farmaceutyczne tworzą coraz więcej możliwości terapeutycznych w leczeniu bądź prewencji COVID-19. Regeneron Pharmaceuticals proponuje rozwiązanie w postaci terapii przeciwciałami – które są podawane pacjentowi w formie podawanego dożylnie „koktajlu”.

W niektórych krajach (m in. USA i Japonii) lek był już od lipca podawany pacjentom hospitalizowanych z powodu koronawirusa. Teraz firma przeprowadziła szerokie badania, by potwierdzić, że preparat może być również wykorzystywany prewencyjnie u osób narażonych na kontakt z COVID-19.

Według badań opublikowanych przez firmę terapia przeciwciałami REGEN-COV zmniejszyła ryzyko zarażenia się COVID-19 o 81,6% w okresie od dwóch do ośmiu miesięcy po podaniu leku u osób zdrowych

- Wyniki pokazały, że terapia przeciwciałami, REGEN-COV, może zapewnić długotrwałą odporność na zakażenie COVID-19 - powiedział dr Myron Cohen, który prowadzi prace nad lekiem.

Podczas 8-miesięcznego okresu oceny skuteczności leku nie było hospitalizacji z powodu COVID-19 w grupie, która otrzymała REGEN-COV - w grupie placebo odnotowano 6 takich incydentów.

W lipcu amerykański organ regulacyjny ds. zdrowia rozszerzył zezwolenie REGEN-COV, aby umożliwić jego stosowanie jako leczenie zapobiegawcze u osób narażonych na zakażenie np. pracowników domów opieki i więzień. Można się spodziewać, że Regeneron będzie chciał rozszerzyć tę grupę potencjalnych odbiorców leku.

Nie wiadomo, czy lek będzie dostępny w Polsce. Miesiąc temu Agencja Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji uznała, że nie ma wystarczających dowodów na skuteczność tego preparatu.

Źródło: Reuters, ABC Zdrowie

Szukaj nowych pracowników

Dodaj ogłoszenie już za 4 zł dziennie*.

* 4 zł netto dziennie. Minimalny okres ekspozycji ogłoszenia to 30 dni.