Subskrybuj
Logo małe
Wyszukiwanie

Rozpoczęły się szczepienia dzieci przeciw HPV

MedExpress Team

Piotr Wójcik

Opublikowano 1 czerwca 2023 10:21

Rozpoczęły się szczepienia dzieci przeciw HPV - Obrazek nagłówka
fot. MZ
Dziś ruszają bezpłatne szczepienia przeciw HPV dla chłopców i dziewczynek w wieku 12 i 13 lat. Przez e-rejestrację zapisanych jest już 3,7 tys. dzieci. Dane nie obejmują zapisów bezpośrednich, dokonywanych w przychodniach podstawowej opieki zdrowotnej.

– Zachęcam rodziców do podjęcia odpowiedzialnej decyzji o zaszczepieniu dziecka przeciw #HPV. Od tygodnia trwa kampania promująca szczepienia. Na infolinię zadzwoniło do tej pory 8 tys. rodziców – powiedział Adam Niedzielski, minister zdrowia.

Przypomnijmy, powszechny program bezpłatnych szczepień przeciw HPV jest skierowany do dziewcząt i chłopców w wieku 12 i 13 lat (urodzonych od 1 stycznia 2010 r. do ukończenia 14. roku życia). Szczepienia przeciw HPV dla dziewcząt i chłopców w wieku 12 i 13 lat podawane są w dwóch dawkach. Odstęp między tymi dawkami wynosi od 6 do 12 miesięcy. Dzieci urodzone w 2010 r., które otrzymają pierwszą dawkę szczepionki, mogą przyjąć drugą dawkę po ukończeniu 14 lat.

HPV (Human Papilloma Virus) to nazwa ludzkiego wirusa brodawczaka. HPV odpowiada za zachorowania na raka szyjki macicy, a także inne choroby nowotworowe. Przed zakażeniem HPV może uchronić szczepionka. Szczepienie jest najskuteczniejsze, jeśli nastąpi przed potencjalnym narażeniem na zakażenie HPV, do którego dochodzi głównie drogą kontaktów seksualnych. Dlatego powszechne programy szczepień przeciw HPV najczęściej wskazują na dziewczynki i chłopców w wieku 12-13 lat.

– Największym prezentem dla naszego dziecka będzie jego zdrowie. Podarujmy to zdrowie i zapiszmy dzieci na szczepienie przeciw HPV. Ta jedna decyzja może zaoszczędzić wiele poważnych problemów w przyszłości – zachęca minister Adam Niedzielski.

W Polsce w powszechnym programie szczepień przeciw HPV bezpłatnie dostępne są 2 szczepionki: 2-walentana szczepionka Cervarix i 9-walentna szczepionka Gardasil 9.

Szukaj nowych pracowników

Dodaj ogłoszenie już za 4 zł dziennie*.

* 4 zł netto dziennie. Minimalny okres ekspozycji ogłoszenia to 30 dni.

Zobacz także