Subskrybuj
Logo małe
Wyszukiwanie

Rumunia prosi UE o pilną pomoc w walce z COVID-19​

MedExpress Team

Medexpress

Opublikowano 18 października 2021 14:34

Rumunia prosi UE o pilną pomoc w walce z COVID-19​ - Obrazek nagłówka
Fot. Getty Images/iStockphoto
Rumunia uruchomiła specjalny unijny program ochrony ludności, który zapewnia pomoc w sytuacjach kryzysowych. Kraj ma otrzymać wystarczającą ilość dawek przeciwciał monoklonalnych, aby leczyć 40 000 pacjentów aktualnie chorych na COVID-19.

Rumunia boryka się z najgorszą do tej pory falą zakażeń na koronawirusa. Statystyki pokazują, że codziennie przybywa nawet do 16 tys. nowych przypadków, co daje liczbę 700 chorych na milion osób dziennie.

Rumunia jest drugim najmniej zaszczepionym krajem w UE, z zaledwie 33 procentami ludności, które otrzymały co najmniej jeden zastrzyk. Gorzej sprawa wygląda tylko w Bułgarii, gdzie w sierpniu ten odsetek przekraczał ledwo 15%.

W związku z dramatyczną sytuacją Rumuńskie władze zwróciły się o pomoc do Unii Europejskiej. Proszą o wysłanie odpowiedniej ilości dawek przeciwciał monoklonalnych, aby móc leczyć 40 tys. pacjentów, znajdujących się aktualnie w ciężkim stanie.

Badania wykazały, że przeciwciała monoklonalne naśladują naturalną obronę organizmu i znacząco zmniejszają śmiertelność COVID-19, gdy są podawane pacjentom na czas.

Komisja Europejska poinformowała, że ​​do tej pory dostarczyła do Rumunii 5200 fiolek leków zawierających przeciwciała, wysłanych z Włoch, a także 200 koncentratorów tlenu z rezerw medycznych rescEU, znajdujących się w Holandii i 50 koncentratorów tlenu z Polski. Dania wyśle​​15 respiratorów i osiem koncentratorów tlenu.

- Rumunia była bardzo aktywnym członkiem unijnej rodziny, pomagając innym krajom podczas pandemii. Ostatnie dostawy do Rumunii dowodzą, że solidarność UE działa w obie strony – powiedział Janez Lenarčič, Europejski Komisarz ds. Rozwoju i Pomocy Humanitarnej.

Źródło: Politico

Szukaj nowych pracowników

Dodaj ogłoszenie już za 4 zł dziennie*.

* 4 zł netto dziennie. Minimalny okres ekspozycji ogłoszenia to 30 dni.