Subskrybuj
Logo małe
Wyszukiwanie
Birma

Śmiertelność z powodu COVID-19 rośnie. Wracają czarne scenariusze

MedExpress Team

Medexpress

Opublikowano 15 lipca 2021 14:57

Śmiertelność z powodu COVID-19 rośnie. Wracają czarne scenariusze - Obrazek nagłówka
Fot. Getty Images/iStockphoto
W Azji Południowo-Wschodniej, w Birmie, służby transportujące zwłoki i organizujące ceremonie pogrzebowe pracują w pocie czoła. Każdego dnia z powodu kolejnej fali COVID-19 na cmentarze przewożone są setki ciał.

Relacje z różnych części Birmy wskazują, że dzienna liczba ofiar śmiertelnych jest wyższa niż podana przez ministerstwo zdrowia, które wczoraj odnotowało rekordową liczbę 145 zgonów spowodowanych zakażeniem koroawirusem.


Liczba pogrzebów na cmentarzu Yay Way w Rangunie wynosiła około 200 dziennie w ciągu ostatniego tygodnia, czyli ponad dwukrotnie więcej niż zazwyczaj. Podobny wzrost odnotowano na dwóch innych miejskich cmentarzach, gdzie kremowano od 400 do 500 osób dziennie. „Odbywamy ponad 40 kursów dziennie”- poinformował 52-letni Bo Sein, który prowadzi charytatywną organizację zajmującą się transportem zwłok. Założyciel innej bezpłatnej usługi pogrzebowej w Rangunie, który odmówił podania nazwiska, powiedział, że musiał znaleźć ochotników do pracy, ponieważ 18 członków jego zespołu nie było już w stanie poradzić sobie z tą trudna sytuacją.


W czerwcu w Birmie zaobserwowano wzrost liczby przypadków zakażeń koronawirusem. W ciągu ostatnich dwóch tygodni zarejestrowano rekordową liczbę 7089 infekcji. Według oficjalnych danych od początku pandemii zarejestrowano ponad 208 000 infekcji i 4 181 zgonów. Rzecznik władz wojskowych zapewnił, że służby robią wszystko, co w ich mocy, aby opanować pandemię i zaapelował do ludzi o współpracę.


Zdaniem pracownika socjalnego Kyawa Zin Oo, który dostarcza butle z tlenem cierpiącym pacjentom, obecne statystyki pokazują, że znacząco rośnie, w porównaniu z zeszłym rokiem, śmiertelność wśród pacjentów z nowymi mutacjami koronawirusa. Pracownicy służby zdrowia uważają, że liczby przypadków są znacznie wyższe niż oficjalnie zgłoszone, ponieważ zaniedbaniu uległ proces testowania obywateli na obecność COVID-19 po tym, jak 1 lutego wojsko przejęło władzę od wybranego przywódcy Aung San Suu Kyi. Wielu medyków przyłączyło się do Ruchu Nieposłuszeństwa Obywatelskiego, przerywając pracę w szpitalach w geście protestu przeciwko zamachowi stanu.

Źródło: Reuters

Podobne artykuły

Msolecka
Felieton Małgorzata Solecka

Zakupy covidowe. Coś tu pachnie

27 lutego 2024
iStock-1361760808
23 stycznia 2024
Nuvaxovid
4 stycznia 2024

Szukaj nowych pracowników

Dodaj ogłoszenie już za 4 zł dziennie*.

* 4 zł netto dziennie. Minimalny okres ekspozycji ogłoszenia to 30 dni.

Zobacz także