Subskrybuj
Logo małe
Wyszukiwanie
banner

Spotkanie Rady Ministrów Zdrowia Unii Europejskiej

MedExpress Team

Medexpress

Opublikowano 17 lipca 2020 08:10

Spotkanie Rady Ministrów Zdrowia Unii Europejskiej - Obrazek nagłówka
Fot. Getty Images/iStockphoto

Jak informuje MZ, bezpieczeństwo i przygotowanie na kryzysy zdrowotne oraz strategia farmaceutyczna to tematy zdalnego spotkania Rady Ministrów Zdrowia Unii Europejskiej, które odbyło się 16 lipca pod przewodnictwem niemieckiej prezydencji. Polskę reprezentowali wiceministrowie Waldemar Kraska oraz Maciej Miłkowski.

Ministrowie podsumowali dotychczas prowadzone działania w zakresie walki z epidemią koronawirusa.

- Epidemia COVID-19 pokazała, jak ważne jest zwiększenie bezpieczeństwa w dziedzinie zdrowia i przygotowanie na kryzysy zdrowotne. Z tego względu, popieramy działania mające na celu ulepszenie współpracy między państwami członkowskimi oraz ECDC poprzez wypracowanie skoordynowanych systemów wymiany danych i analiz – powiedział wiceminister Waldemar Kraska.

Kształt tej współpracy będzie omawiany w przyszłym tygodniu, gdy państwa członkowskie odniosą się do opublikowanego przez Komisję Europejską nowego planu dotyczącego zwiększenia gotowości UE na wypadek występowania ognisk COVID-19.

Ministrowie omawiali również kwestię zapewnienia dostępności produktów farmaceutycznych w Unii Europejskiej.

- Aby strategia farmaceutyczna była naprawdę skuteczna, powinna być dobrze zdefiniowana w swoich celach. Dlatego uważamy, że musi ona koncentrować się na dostępności i przystępności cenowej produktów leczniczych, aby zapewnić obywatelom Europy dostęp do leczenia – podkreślił wiceminister Maciej Miłkowski. I dodał, że „dostępność produktów leczniczych wymaga zróżnicowanie łańcuchów dostaw poprzez rozwój i wzmocnienie europejskiej produkcji leków, substancji czynnych i półproduktów w celu ograniczenia ryzyka zakłóceń w dostawach”.

Źródło: MZ

Podobne artykuły

iStock-842228482
4 czerwca 2024
iStock-1361760808
23 stycznia 2024
Msolecka
Felieton Małgorzata Solecka

Narodowe polowanie na szczepienia

18 grudnia 2023

Szukaj nowych pracowników

Dodaj ogłoszenie już za 4 zł dziennie*.

* 4 zł netto dziennie. Minimalny okres ekspozycji ogłoszenia to 30 dni.

Zobacz także