Subskrybuj
Logo małe
Wyszukiwanie
banner

Szczepienia przeciw HPV już się rozpoczęły. Są pierwsi zaszczepieni

MedExpress Team

Piotr Wójcik

Opublikowano 2 czerwca 2023 09:13

Szczepienia przeciw HPV już się rozpoczęły. Są pierwsi zaszczepieni - Obrazek nagłówka
fot. MZ
Ponad 600 dzieci w wieku 12 i 13 lat zaszczepiło się pierwszego dnia, w którym udostępnione zostały bezpłatne i darmowe szczepionki przeciw wirusowi HPV – informuje minister zdrowia Adam Niedzielski. Jest dużo wolnych terminów.

„Wczoraj przeciw HPV zaszczepiło się ponad 600 dzieci w wieku 12 i 13 lat. Przez system e-rejestracji przyjęliśmy zapisy od ponad 7,1 tys. rodziców. W kalendarzach szczepień przychodni jest blisko 40 tys. wolnych terminów. Na infolinii nasi doradcy odebrali blisko 11 tys. telefonów”, napisał na Twitterze minister zdrowia Adam Niedzielski.

Na zaszczepienie swojego syna zdecydował się Damian Bogusławski, zastępca kierownika NZPOZ Medico Lotnicza w Pile.

– W naszej rodzinie decyzję o zaszczepieniu syna przeciw HPV podjęliśmy wspólnie. I nie była to decyzja czy, ale kiedy to zrobimy. Szczepionka jest bezpieczna i skuteczna. Rok temu zaszczepiliśmy już naszą córkę – mówi Damian Bogusławski.

HPV (Human Papilloma Virus) to nazwa ludzkiego wirusa brodawczaka. HPV odpowiada za zachorowania na raka szyjki macicy, a także inne choroby nowotworowe. Przed zakażeniem HPV może uchronić szczepionka. Szczepienie jest najskuteczniejsze, jeśli nastąpi przed potencjalnym narażeniem na zakażenie HPV, do którego dochodzi głównie drogą kontaktów seksualnych. Dlatego powszechne programy szczepień przeciw HPV najczęściej wskazują na dziewczynki i chłopców w wieku 12-13 lat.

W Polsce w powszechnym programie szczepień przeciw HPV bezpłatnie dostępne są 2 szczepionki: 2-walentana szczepionka Cervarix i 9-walentna szczepionka Gardasil 9. Aby zapisać dziecko na szczepienie przeciw HPV wystarczy umówić wizytę w przychodni Podstawowej Opieki Zdrowotnej (POZ), przez infolinię 989 (7 dni w tygodniu od godz. 7:00 do 20:00) lub przez Internetowe Konto Pacjenta (IKP).

Szukaj nowych pracowników

Dodaj ogłoszenie już za 4 zł dziennie*.

* 4 zł netto dziennie. Minimalny okres ekspozycji ogłoszenia to 30 dni.