Subskrybuj
Logo małe
Wyszukiwanie
banner

Szczepionka Johnson & Johnson powinna być dwudawkowa?

MedExpress Team

Medexpress

Opublikowano 18 października 2021 15:52

Szczepionka Johnson & Johnson powinna być dwudawkowa? - Obrazek nagłówka
Fot. Getty Images/iStockphoto
Według amerykańskiej Agencji Żywności i Leków szczepionka firmy Johnson powinna być dwudawkowa. Eksperci i doradcy FDA powiedzieli, że dane pokazują, że szczepionka Johnson & Johnson nie jest wystarczająco skuteczna w pojedynczej dawce.

Firma Johnson & Johnson wykazuje w swoich badaniach, że jej szczepionka ma 72% skuteczności w Stanach Zjednoczonych (w porównaniu do 95% skuteczności szczepionek Pfizer i Moderna). Tak więc, według współczesnych standardów, jest to nadal bardzo wysoka skuteczność, ale nie aż tak jak dwudawkowe zastrzyki mRNA.

Według najnowszej rekomendacji FDA (Agencji Żywności i Leków USA), szczepionka powinna być dwudawkowa, tak by oferowała jej odbiorcom najwyższą skuteczność. Dodatkowy zastrzyk miałby się odbyć dwa miesiące po pierwszym.

- Szczerze mówiąc, szczerze mówiąc, zawsze była to szczepionka dwudawkowa – powiedział Dr Paul Offit, ekspert ds. chorób zakaźnych w Szpitalu Dziecięcym w Filadelfii.

Zakładając, że CDC zgodzi się z rekomendacją FDA, co robi w większości przypadków, to 15 milionów Amerykanów, którzy otrzymali szczepionkę Johnson & Johnson, może wkrótce zacząć otrzymywać dawki przypominające.

- Myślę, że pacjenci powinni czuć się z tym dobrze, ponieważ dane pokazują, że od samego początku powinna to być szczepionka dwudawkowa — powiedział dr Anthony Fauci, dyrektor amerykańskiego Instytutu Alergii i Chorób Zakaźnych.

W przeciwieństwie do boosterów dla Pfizera i prawdopodobnie dla Moderny, dawki przypominające dla odbiorców Johnson & Johnson będą prawdopodobnie przeznaczone dla wszystkich osób w wieku 18 lat i starszych, a nie tylko seniorów lub osób o obniżonej odporności.

Nie wiadomo, czy te doniesienia wpłyną również na Europejską Agencję Leków, by ta również rozważyła możliwość podawania drugiej dawki europejskim pacjentom.

Źródło: CNN

Podobne artykuły

Msolecka
Felieton Małgorzata Solecka

Zakupy covidowe. Coś tu pachnie

27 lutego 2024
iStock-1361760808
23 stycznia 2024

Szukaj nowych pracowników

Dodaj ogłoszenie już za 4 zł dziennie*.

* 4 zł netto dziennie. Minimalny okres ekspozycji ogłoszenia to 30 dni.

Zobacz także