Subskrybuj
Logo małe
Wyszukiwanie
banner

Szczepionka Moderna niebezpieczna dla młodych osób?

MedExpress Team

Medexpress

Opublikowano 7 października 2021 11:26

Szczepionka Moderna niebezpieczna dla młodych osób? - Obrazek nagłówka
Fot. Getty Images/iStockphoto
​Szwecja, Dania i Finlandia wstrzymały w ostatnich dniach stosowanie szczepionki Moderny wśród młodych ludzi. Powodem są doniesienia o możliwych rzadkich skutkach ubocznych preparatu.

W obliczu doniesień o możliwych skutkach ubocznych szczepionki Moderna większość krajów skandynawskich wycofała z użycia ten preparat dla osób młodych. Badania wykazały powiązanie między zastrzykiem a potencjalnym zapaleniem mięśnia sercowego oraz zapaleniem osierdzia.

„Powiązanie jest szczególnie wyraźne, jeśli chodzi o szczepionkę Moderna Spikevax, zwłaszcza po drugiej dawce. Ryzyko jest jednak bardzo małe” – podała szwedzka agencja zdrowia w swoim oświadczeniu.

W Szwecji wycofanie szczepionki dotyczy osób urodzonych w 1991 roku lub później. W Danii natomiast wszystkich osób poniżej 18 roku życia. Norwegia stosuje już szczepionkę firmy Pfizer dla wszystkich dzieci, a teraz zaleca ją również mężczyznom poniżej 30. roku życia.

Nie wiadomo jeszcze, w jaki sposób zostanie rozwiązany problem osób w tych grupach, które otrzymały już pierwszą dawkę Moderny.

„Ci, którzy mieli już swój pierwszy strzał Moderny, nie dostaną drugiego ciosu tego samego producenta. Trwają dyskusje na temat najlepszego rozwiązania dla tej grupy” – podała szwedzka agencja zdrowia.

Przypomnijmy, że szczepionka firmy Moderna została dopuszczona do obrotu przez Europejską Agencję Leków dla osób w wieku od 12 do 17 lat w lipcu bieżącego roku.

Źródła: Reuters, Politico

Podobne artykuły

Msolecka
Felieton Małgorzata Solecka

Zakupy covidowe. Coś tu pachnie

27 lutego 2024
iStock-1361760808
23 stycznia 2024

Szukaj nowych pracowników

Dodaj ogłoszenie już za 4 zł dziennie*.

* 4 zł netto dziennie. Minimalny okres ekspozycji ogłoszenia to 30 dni.

Zobacz także