Subskrybuj
Logo małe
Wyszukiwanie
banner

Szef EMA o wprowadzeniu do obrotu leku na COVID-19

MedExpress Team

Medexpress

Opublikowano 18 maja 2020 14:46

Szef EMA o wprowadzeniu do obrotu leku na COVID-19  - Obrazek nagłówka
Fot. Getty Images/iStockphoto
Unia Europejska w najbliższych dniach prawdopodobnie da zielone światło na sprzedaż remdesiviru, leku stosowanego u pacjentów z COVID-19.

Zapotrzebowanie na remdesivir rośnie, ponieważ obecnie nie ma jeszcze zatwierdzonych metod leczenia ani szczepionek mających powstrzymać rozwój SARS-CoV-2 i powodowanej przez niego choroby układu oddechowego.


Guido Rasi, dyrektor Europejskiej Agencji Leków, podczas poniedziałkowego posiedzenia w Parlamencie Europejskim powiedział, że możliwe, że w najbliższych dniach będzie wydane warunkowe pozwolenie na dopuszczenie do obrotu remdesiviru. Oznacza to, że lek będzie dopuszczony do obrotu przez najbliższy rok w bloku 27 państw, zanim dostępne będą wszystkie niezbędne dane na temat jego skuteczności i skutków ubocznych.
Przypomnijmy, że amerykańska Agencja ds. Żywności i Leków wydała zezwolenie na awaryjne stosowanie eksperymentalnego leku przeciwwirusowego w walce z COVID-19 na początku maja. EMA idąc tym śladem, przechodzi do następnego etapu wydawania potrzebnych zezwoleń na lek.


Firma Gilead stara się o zwiększenie produkcji leku w Europie i Azji przynajmniej do 2022 roku. Negocjowane są długoterminowe licencje z kilkoma producentami leków generycznych w Indiach i Pakistanie na produkcję remdesiviru dla krajów rozwijających się. Dalej jednak nie jest jasne, jak szybko dostępne będą wystarczające ilości leku, aby zaspokoić światowe zapotrzebowanie na leczenie.


Rasi dodał, że inne możliwe sposoby leczenia COVID-19, które wkrótce mogą być szybko dostępne, to te oparte na przeciwciałach monoklonalnych.

Źródło: Reuters

Podobne artykuły

Msolecka
Felieton Małgorzata Solecka

Zakupy covidowe. Coś tu pachnie

27 lutego 2024
iStock-1361760808
23 stycznia 2024

Szukaj nowych pracowników

Dodaj ogłoszenie już za 4 zł dziennie*.

* 4 zł netto dziennie. Minimalny okres ekspozycji ogłoszenia to 30 dni.