Subskrybuj
Logo małe
Wyszukiwanie
banner

Testy combo już w poradniach. Szkoda tylko, że tak późno…

MedExpress Team

Medexpress

Opublikowano 1 lutego 2023 10:45

Testy combo już w poradniach. Szkoda tylko, że tak późno… - Obrazek nagłówka
Dla lekarzy POZ to ogromne ułatwienie w rozpoznaniu infekcji i pewność, że leczenie będzie celowane, a dla pacjentów - oszczędność, bo od 9 stycznia 2023 r. NFZ pokrywa koszty testów combo i ich wykonywania - cieszą się lekarze rodzinni.

Testy combo i wprowadzone nieco wcześniej szybkie testy CRP pozwoliły na ograniczenie stosowania antybiotyków, które są przepisywane jedynie w przypadkach uzasadnionego podejrzenia infekcji bakteryjnej. Korzyści jest wiele. Szkoda tylko, że testy trafiły do poradni tak późno, bo fala zachorowań na grypę przetoczyła się przez Polskę w listopadzie i grudniu 2022 roku. Kolejna - najprawdopodobniej znacznie mniejsza - wystąpi prawdopodobnie po zimowych feriach, gdy do szkół wrócą uczniowie.

Rozporządzenie Ministra Zdrowia weszło w życie 9 stycznia 2023 r., a po podpisaniu zarządzenia przez prezesa NFZ test antygenowy combo jest dla pacjentów bezpłatny. Za każdy test i jego wykonanie płaci NFZ , bo jest to świadczenie dodatkowe.

- Pacjenci przychodzą do nas z wysoką gorączką, kaszlem, katarem, bólem mięśni i ogólnie źle się czują. Test combo to szybka diagnostyka i ogromne ułatwienie w ustaleniu co pacjentowi dolega i jak trzeba tę infekcję leczyć - mówi dr Agata Sławin, ekspertka Federacji Porozumienie Zielonogórskie.

Ze względu na podobieństwo objawów klinicznych infekcji dróg oddechowych wywoływanych przez wirusy, nie jest możliwe zidentyfikowanie czynnika etiologicznego wyłącznie w oparciu o badanie podmiotowe i przedmiotowe pacjenta. Test combo pozwala na dokładniejszą diagnozę, a co za tym idzie - trafniejszy dobór leczenia.

Szybkie testy antygenowe - combo - w krótkim czasie wykrywają tak naprawdę aż 4 zakażenia wirusowe - zakażenie wirusem grypy A i B, koronawirusem lub wirusem RSV. Specjalista medycyny rodzinnej bardzo szybko może postawić właściwą diagnozę i zastosować właściwe leczenie. To szczególnie ważne, by ograniczyć antybiotykoterapię.

- Według bardzo wielu pacjentów bez antybiotyku nie wyleczy się żadnej infekcji. Tłumaczymy, że antybiotyki stosujemy tylko przy zakażeniu bakteryjnym. Przy wirusach stosuje się inne metody leczenia - tłumaczy Joanna Szeląg, ekspertka Federacji Porozumienie Zielonogórskie.

Eksperci PZ są przekonani, że testowanie poprawia skuteczność leczenia chorych. Mają także nadzieję, że finasowanie testów przez NFZ zostanie utrzymane na stałe. Teraz testy można już kupić w hurtowniach w konkurencyjnych cenach. Niestety, jeszcze kilka dni temu w ogóle ich nie było, a jeśli się pojawiały, były bardzo drogie.

Źródło: Federacja Porozumienie Zielonogórskie

Szukaj nowych pracowników

Dodaj ogłoszenie już za 4 zł dziennie*.

* 4 zł netto dziennie. Minimalny okres ekspozycji ogłoszenia to 30 dni.

Zobacz także

iStock-516004798
12 lipca 2024
stetoskop
4 lipca 2024
ThinkstockPhotos-676815062
13 czerwca 2024
iStock-964754892
12 czerwca 2024
Msolecka
Felieton Małgorzata Solecka

Nadzieja czy doświadczenie?

22 kwietnia 2024