Subskrybuj
Logo małe
Wyszukiwanie
banner

Tomasz Kot znów w roli lekarza. Kolejny krok NIL w kampanii „Ratowanie życia to nie przestępstwo”

MedExpress Team

Piotr Wójcik

Opublikowano 3 marca 2023 11:06

Tomasz Kot znów w roli lekarza. Kolejny krok NIL w kampanii „Ratowanie życia to nie przestępstwo” - Obrazek nagłówka
Twórcy filmu „Bogowie” po raz kolejny wzięli udział w kampanii społecznej prowadzonej przez środowisko lekarzy. Przygotowali dla Naczelnej Izby Lekarskiej spot „Ratowanie życia to nie przestępstwo”. W rolach głównych zobaczymy Katarzynę Dąbrowską i Tomasza Kota.

Film trwa 1,5 minuty i ukazuje, z jakimi problemami muszą się mierzyć lekarze, podejmując decyzję o ratowaniu życia pacjenta w ciężkim stanie. Jak mówi dr Łukasz Jankowski, prezes Naczelnej Izby Lekarskiej, celem kampanii jest dotarcie do wyobraźni pacjentów i pokazanie im, jakie dylematy towarzyszą codziennej pracy medyków. To również podbudowa do opracowanego przez samorząd lekarski projektu ustawy o jakości i bezpieczeństwie w ochronie zdrowia, w którym zawarte są zapisy związane z regułą no fault.

– To też element działań zmierzających do zmiany postrzegania przez społeczeństwo zawodu lekarza i warunków naszej pracy. Jednocześnie mówimy wprost, że potrzebujemy pomocy pacjentów w przeforsowaniu dobrych rozwiązań. Myślę, że dzięki temu spotowi zrozumieją oni, z czym się mierzymy i że w centrum naszego zainteresowania są właśnie pacjenci i to przede wszystkim o nich chcemy mówić – powiedział dr Łukasz Jankowski w rozmowie z Medexpressem.

Za kamerą stanął Łukasz Palkowski, reżyser filmu Bogowie i spotu kampanii samorządu lekarzy z 2021 roku (dla Okręgowej Izby Lekarskiej w Warszawie – przyp. red.). Poprzedni film był realizowany podczas dyżuru na Szpitalnym Oddziale Ratunkowym. Tym razem warunki pracy były już dużo spokojniejsze, ale do twórcy mieli do przekazania ogromny bagaż emocji.

– Prędzej czy później każdy z nas znajdzie się na miejscu tego pacjenta. Myślmy o tym, o co będziemy się obawiać, leżąc w szpitalu. Może doczekamy się zmian, które sprawią, że lekarz nie będzie bał się nas leczyć – podkreśla Łukasz Palkowski.

W jednej z głównych ról zobaczymy Tomasza Kota. Aktor, który za rolę prof. Zbigniewa Religi w filmie Bogowie otrzymał najważniejsze w kraju filmowe nagrody już po raz drugi bierze udział w kampanii prowadzonej przez samorząd lekarski. W 2021 roku wziął udział w spocie „Jestem lekarzem, jestem człowiekiem”. Jak przyznaje, w pełni popiera postulaty lekarzy unaocznione w najnowszej produkcji.

– Prof. Zbigniew Religa, w którego wcielałem się w filmie „Bogowie” nie patrzył na to, ile pacjent ma procent szans na przeżycie. Mówił swoim lekarzom, żeby pracowali i walczyli o życie pacjentów. Wydaje mi się, że to jest ta właściwa linia. Jeżeli lekarze mają dylemat, czy ratować kogoś, czy nie, a może w sumie lepiej zostawić sprawę naturalnemu biegowi wydarzeń, to ja zdecydowanie podpisuję się pod tą kampanią – mówi Tomasz Kot.

Drugą z głównych ról w spocie odgrywa Katarzyna Dąbrowska, która szerszej publiczności znana jest m.in. z roli lekarki Wiktorii Consalidy w serialu „Na dobre i na złe”. Jak mówi, serial pokazuje szpital idylliczny, taki, w którym każdy pacjent chciałby być leczony. Taki obraz odbiega jednak od rzeczywistości, z jaką mierzą się lekarze.

– Trzeba mówić o tym, co nie działa. Spot mówi o lekarzach, którzy mają ogromny dylemat i zastanawiają się, czy przeprowadzić u pacjenta operację. Boją się, że ich decyzja wywoła konsekwencje prawne. Ja sama chciałabym, żeby w przypadku walki o życie moje lub kogoś mi bliskiego lekarze nie musieli się nad taką kwestią zastanawiać, tylko robić wszystko, co w ich mocy, by ratować życie – zaznacza Katarzyna Dąbrowska.

***

Ze statystyk Prokuratury Krajowej wynika, że w ostatnich latach na 14 tys. spraw wpływających do prokuratury odsetek wniosków o ukaranie wyniósł 14,5 proc. Odsetek aktów oskarżenia wyniósł 5 proc.

Szukaj nowych pracowników

Dodaj ogłoszenie już za 4 zł dziennie*.

* 4 zł netto dziennie. Minimalny okres ekspozycji ogłoszenia to 30 dni.

Zobacz także