Subskrybuj
Logo małe
Wyszukiwanie
banner

USA opanuje epidemię COVID-19 do 2022 roku?

MedExpress Team

Medexpress

Opublikowano 25 sierpnia 2021 11:11

USA opanuje epidemię COVID-19 do 2022 roku? - Obrazek nagłówka
Fot. Getty Images/iStockphoto
Doktor Anthony Fauci, czołowy ekspert Stanów Zjednoczonych ds. chorób zakaźnych powiedział, że USA ma szansę przejąć kontrolę nad pandemią COVID-19 na początku przyszłego roku. Jaki jest warunek?

Zwiększenie liczby wykonywanych szczepień - które zaczęło być pomału widoczne wśród Amerykanów. Po tym, jak Agencja ds. Żywności i Leków (FDA) wydała pełne zatwierdzenie dla preparatu Pfizer/BioNTech, Fauci liczy na większą ufność Amerykanów, zwłaszcza sceptyków, co do szczepionek, ale też spodziewane jest w niektórych stanach podjęcie pewnych regulacji prawnych, które mogłyby zwiększyć tempo szczepień.


Fauci w czasie konferencji prasowej w Białym Domu dodał, że decyzja FDA to także zapowiedź pozytywnych wiadomości od regulatora na temat szczepionki Moderna, czyli prawdopodobnego zezwolenia na realizację szczepień wśród najmłodszych dzieci. Ekspert zwrócił się do mediów z jasnym przekazem: „Chciałbym zaapelować do tych, którzy nie są zaszczepieni, aby uświadomili sobie, że mamy możliwość skrócenia zasadniczo ram czasowych wyznaczających koniec tej pandemii”. Według danych amerykańskiego Centrum Kontroli i Zapobiegania Chorobom (CDC) 48,4 proc. populacji nie zostało jeszcze w pełni zaszczepionych.


Liczba hospitalizacji i zgonów z powodu wariantu Delta wzrasta głównie na Florydzie, w stanie Mississippi, Luizjanie, Teksasie i innych częściach południa Stanów Zjednoczonych. Średnia liczba zgonów z powodu COVID-19 wzrosła o 23 proc. w ciągu tygodnia. USA odnotowują obecnie średnio 1000 zgonów z powodu koronawirusa dziennie i ponad 150 000 nowych przypadków zakażeń. Coraz większą grupę chorych stanowią dzieci. Wraz z nadchodzącym rokiem szkolnym ta sytuacja może się znacząco pogorszyć.


Według najnowszego raportu Amerykańskiej Akademii Pediatrii i Stowarzyszenia Szpitali Dziecięcych, po spadku zachorowań na początku lata liczba nowych zakażeń wśród dzieci wzrosła ponad czterokrotnie w ciągu ostatniego miesiąca. Raport podaje, że z około 38 000 przypadków tygodniowo pod koniec lipca, w tygodniu kończącym się 19 sierpnia zaobserwowano ponad 180 000 przypadków COVID-19 u dzieci. Zdaniem Fauciego, istnieje duża szansa, że Pfizer lub Moderna mogą uzyskać zezwolenie FDA na wprowadzenie do użytku szczepionek dla dzieci poniżej 12 roku życia jeszcze przed nadchodzącym sezonem świątecznym.


Fauci dodał, że świadczeniodawcy również powinni w większym stopniu wykorzystywać w walce z epidemią terapie przeciwciałami COVID-19, które proponują inni producenci leków, np. Eli Lilly, Regeneron Pharmaceuticals czy GlaxoSmithKline. Takie leczenie może zmniejszyć liczbę hospitalizacji i zgonów nawet o 85 proc., jeśli zostanie zastosowane na wczesnym etapie u zakażonych osób.

Źródło: Reuters/CNN

Szukaj nowych pracowników

Dodaj ogłoszenie już za 4 zł dziennie*.

* 4 zł netto dziennie. Minimalny okres ekspozycji ogłoszenia to 30 dni.