Subskrybuj
Logo małe
Wyszukiwanie
banner

W Izraelu mówi się o czwartej dawce, a w Polsce o płatnych szczepieniach

MedExpress Team

Medexpress

Opublikowano 7 września 2021 09:49

W Izraelu mówi się o czwartej dawce, a w Polsce o płatnych szczepieniach - Obrazek nagłówka
Fot. Getty Images/iStockphoto
Izraelski komisarz ds. koronawirusa, Salman Al-Zarqa, w czasie wywiadu w publicznym radiu powiedział, że kraj powinien zacząć się przygotowywać do podania czwartej dawki szczepionki przeciw koronawirusowi.

Obecnie w Izraelu podawana jest trzecia dawka – inaczej mówiąc, pierwsza dawka przypominająca – szczepionki Pfizer/BioNTech. Zarqa już zapowiedział, że potrzebna będzie druga dawka przypominająca, dlatego że – jak podsumował – „Tak będzie od teraz wyglądało nasze życie. W falach."


Zarqa nie sprecyzował, kiedy zostanie podana czwarta dawka. Według niego można ten harmonogram modyfikować zgodnie ze zmiennymi koronawirusa. Dzięki temu szczepionka zapewni lepszą ochronę przed wariantem Delta.


Przypomnijmy, że to właśnie Izrael był pierwszym krajem, który oficjalnie zapewnił swoim obywatelom trzecią dawkę szczepionki. Od 1 sierpnia mogli przyjąć ją osoby w wieku powyżej 60 lat. I tak do minionego piątku 2,5 miliona z 8,5 miliona Izraelczyków otrzymałopierwsza dawkę przypominającą.


Według najnowszych danych Our World in Data ponad 68 procent Izraelczyków otrzymało już przynajmniej pierwszą szczepionkę, a 62,70 procent zostało w pełni zaszczepionych. Dla porównania: w Belgii 73,39 procent populacji otrzymało przynajmniej pierwszą iniekcję, a 71,12 procent jest już po pełnym szczepieniu.


W zeszłym tygodniu izraelski minister zdrowia ogłosił, że „zielony paszport” – który pozwala osobom, które zostały w pełni zaszczepione lub przeszły COVID-19, uczestniczyć w wydarzeniach w miejscach publicznych – zostanie wydany sześć miesięcy po podaniu drugiej dawki szczepionki.
W Izraelu ostatnio ponownie wzrosła liczba nowych zakażeń W czwartek zgłoszono ich ponad 11 000. Według Ministerstwa Zdrowia w minioną niedzielę odnotowano ich 753. Według oficjalnych danych w Izraelu z powodu koronawirusa zginęło już 7129 osób.

A jak wygląda sytuacja ze szczepieniami w Polsce? Rzecznik rządu Piotr Müller przyznał, że prowadzone są rozmowy na temat odpłatności szczepień przeciw koronawirusowi. Jego zdaniem kiedyś taki scenariusz może się ziścić, ale póki co- do końca września i pewnie dłużej- szczepienia będą bezpłatne. Jak do tej pory wykonano w Polsce 36 499 891 szczepień. Wczoraj prezes Rządowej Agencji Rezerw Strategicznych, Michał Kuczmierowski, poinformował, że do Polski dotarło 1,6 miliona dawek szczepionki Pfizer/BioNTech. Widać też spadek zainteresowania preparatami innych firm farmaceutycznych. Dwa dni temu transport z Polski 400 tysięcy dawek szczepionki AstraZeneca trafił na Tajwan.

Źródło: Taylor Daily Press/Money.pl

Szukaj nowych pracowników

Dodaj ogłoszenie już za 4 zł dziennie*.

* 4 zł netto dziennie. Minimalny okres ekspozycji ogłoszenia to 30 dni.