Subskrybuj
Logo małe
Wyszukiwanie
banner

W pigułce. Skrót wiadomości Medexpressu - 30.03.2023 r.

MedExpress Team

Piotr Wójcik

Opublikowano 30 marca 2023 09:33

W pigułce. Skrót wiadomości Medexpressu - 30.03.2023 r. - Obrazek nagłówka

Opublikowane wczoraj na stronach Rządowego Centrum Legislacji rozporządzenie zakłada przedłużenie stanu zagrożenia epidemicznego do 30 kwietnia. Projekt ma na celu ograniczenie ryzyka związanego z wystąpieniem epidemii wywołanej nowym koronawirusem SARS-CoV-2. Rozporządzenie wejdzie w życie 31 marca 2023 r.

Przedłużenie stanu zagrożenia epidemicznego - Nowe rozporządzenie

Do konsultacji przekazano projekt rozporządzenia Ministra Zdrowia zmieniającego rozporządzenie w sprawie podziału kwoty środków finansowych w 2023 r. stanowiącej wzrost całkowitego budżetu na refundację. Potrzeba nowelizacji wynika z projektowanej przez Narodowy Fundusz Zdrowia zmiany planu finansowego Funduszu na 2023 r., zakładającej zwiększenie całkowitego budżetu na refundację. O szczegółach – na Medexpress.pl

Większy budżet na refundację

Ponad 60 tys. połączeń telefonicznych i kontaktów za pośrednictwem czatu odebrali w ubiegłym roku operatorzy Dziecięcego Telefonu Zaufania 800 12 12 12, informuje Rzecznik Praw Dziecka Mikołaj Pawlak. To źle, że tak wiele dzieci potrzebuje pomocy, ale to dobrze, że jej szukają, ocenia rzecznik. Z Dziecięcym Telefonem Zaufania w ubiegłym roku telefonicznie skontaktowało się 50 tys. dzieci i młodzieży. Obsłużono też 10 tys. połączeń za pośrednictwem czatu. Oznacza to, że pomocy szuka tam średnio ponad 160 młodych ludzi dziennie. To niepokojąca skala, ale jak podkreśla Rzecznik Praw Dziecka Mikołaj Pawlak, dobra wiadomość jest taka, że dzieci próbują szukać pomocy.

Dzieci i młodzież dzwonią po pomoc. Dziecięcy Telefon Zaufania obsługuje kilkadziesiąt tysięcy połączeń rocznie

Pierwsze w Polsce laparoskopowe pobranie fragmentu wątroby od żywego dawcy. Zabieg przeprowadzono w Klinice Chirurgii Ogólnej, Transplantacyjnej i Wątroby Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego. Klinika kierowana przez profesora Michała Grąta to jedyny ośrodek w Polsce, w którym wykonuje się pobrania fragmentów wątroby od żywych dawców. Teraz po raz pierwszy pobrano fragment wątroby metodą małoinwazyjną.

Pierwsze w Polsce laparoskopowe pobranie fragmentu wątroby od żywego dawcy

Szukaj nowych pracowników

Dodaj ogłoszenie już za 4 zł dziennie*.

* 4 zł netto dziennie. Minimalny okres ekspozycji ogłoszenia to 30 dni.

Zobacz także