Subskrybuj
Logo małe
Wyszukiwanie

W Szpitalu Narodowym przebywa 93 pacjentów

MedExpress Team

Medexpress

Opublikowano 7 stycznia 2021 10:25

W Szpitalu Narodowym przebywa 93 pacjentów - Obrazek nagłówka
Fot. Lukasz Cynalewski / Agencja Gazeta

Iwona Sołtys z CSK MSWiA poinformowała, że w Szpitalu Narodowym przebywa 93 pacjentów na 112 gotowe łóżka. W ciągu pięciu dni szpitale 62 razy kontaktowały się z SN. Do hospitalizacji przyjęto 45 osób. Łącznie od początku działalności liczba hospitalizowanych wynosi 350 osób.

Fakty na temat Szpitala Narodowego

1. Duża część pacjentów to osoby z różnymi schorzeniami, nie tylko z zapaleniem płuc, ale także osoby po udarze, zawale serca, osoby starsze, leżące. Leżenie w łóżku prowadzi u nich do ogólnego osłabienia, dlatego są poddawani rehabilitacji. Rehabilitanci codziennie wykonują z pacjentami ćwiczenia i starają się ich uruchomić.

2. Miesięczne koszty funkcjonowania szpitala są znacznie niższe, niż pojawiająca się w mediach kwota 21,5 mln zł. Szczegółowe informacje na ten temat są dostępne pod adresem https://media.szpitalnarodowy.pl/aktualnosci/pr/624755/oswiadczenie-w-zwiazku-z-publikacja-portalu-wp-pl-o-miesiecznych-kosztach-funkcjonowania-szpitala-narodowego

3. To, że nie wszyscy pacjenci kwalifikowani są do przyjęcia do szpitala tymczasowego, wynika z zarządzania bezpieczeństwem pacjentów. Tak długo, jak mogą oni otrzymać opiekę lekarską w standardowym szpitalu, tak długo należy ich tam kierować, ponieważ szpital standardowy posiada najszersze spektrum możliwości udzielania pomocy (również w sytuacji występowania chorób współistniejących).

4. Szpital Narodowy nie ma oddzielnego zarządu. Jest filią CSK MSWiA.

5. Personel Szpitala Narodowego, który pochodzi z Warszawy, dyżuruje w Szpitalu Narodowym w ramach dodatkowych godzin, poza normalnym czasem pracy. Każda osoba z personelu medycznego wykorzystuje swoje wolne godziny na pracę w szpitalu tymczasowym.

6. Twórcy Szpitala Narodowego opierali się na doradztwie Polskiego Centrum Pomocy Międzynarodowej (PCPM), gdzie pracują lekarze, którzy uczestniczyli w misjach leczenia chorych zakażonych wirusem w Lombardii, czy w Afryce. To ludzie z bardzo dużym doświadczeniem w działaniach w sytuacjach krytycznych i zagrożeń masowych. Opierano się na wytycznych m.in. brytyjskich, włoskich.

Częstotliwość zamieszczania informacji i statystyk

Od początku 2021 roku statystyki będą zamieszczone raz w tygodniu (w środę) jednak w miarę możliwości będą one wzbogacone o materiały zdjęciowe lub wideo. Kolejne statystyki w nowym cyklu zostaną opublikowane 13 stycznia 2021 r.

Źródło: CSK MSWiA

Podobne artykuły

Msolecka
Felieton Małgorzata Solecka

Zakupy covidowe. Coś tu pachnie

27 lutego 2024
iStock-1361760808
23 stycznia 2024

Szukaj nowych pracowników

Dodaj ogłoszenie już za 4 zł dziennie*.

* 4 zł netto dziennie. Minimalny okres ekspozycji ogłoszenia to 30 dni.