Subskrybuj
Logo małe
Wyszukiwanie

W walce z HIV cofniemy się o 10 lat?

MedExpress Team

Medexpress

Opublikowano 3 listopada 2021 09:56

W walce z HIV cofniemy się o 10 lat?  - Obrazek nagłówka
Fot. Getty Images/iStockphoto
Afryka Zachodnia i Środkowa może w ciągu kilku lat odnotować wzrost liczby zakażeń HIV i wzrost liczby zgonów związanych z AIDS. Wszystko z powodu utrudnień w funkcjonowaniu służby zdrowia z powodu pandemii koronawirusa.

Jak do tej pory wskaźniki zakażeń ludzkim wirusem niedoboru odporności (HIV) w ciągu ostatniej dekady stale spadają. Niepokojące jednak są dane, które mówią o tym, że Afryka odpowiada za 22 proc. zgonów związanych z AIDS w 2020 roku.


Według danych agencji Narodów Zjednoczonych ds. AIDS (UNAIDS) około 200 000 osób w Afryce Zachodniej i Środkowej zostało zarażonych wirusem HIV w zeszłym roku z ogólnej liczby 1,5 miliona osób na świecie. Nowe infekcje w regionie coraz częściej pojawiały się wśród wrażliwych grup, do których należą młode dziewczęta i kobiety, homoseksualiści, osoby świadczące usługi seksualne, osoby zażywające narkotyki i więźniowie, którzy nie zawsze mają łatwy dostęp do środków antykoncepcyjnych i leczenia. Eksperci ds. zdrowia są poważnie zaniepokojeni tym, jakie okażą się statystyki za rok 2021. Podstawą do tych zmartwień jest spadek liczby osób objętych działaniami profilaktycznymi, coraz mniejsza ilość wykonywanych testów i coraz więcej osób, które „wypadają” z systemu.


UNAIDS ostrzegał już w lipcu ubiegłego roku, że globalna walka z AIDS osłabła jeszcze przed pandemią COVID-19, a pandemia grozi cofnięciem ciężko wywalczonego postępu w walce z HIV o 10 lub więcej lat. Zdaniem polityków, niezbędne jest zwiększenie funduszy ministerstwa zdrowia na walkę z HIV.

Źródło: Reuters

Tematy

aids / hiv / COVID-19 / Afryka

Podobne artykuły

Msolecka
Felieton Małgorzata Solecka

Zakupy covidowe. Coś tu pachnie

27 lutego 2024
iStock-1361760808
23 stycznia 2024
Nuvaxovid
4 stycznia 2024

Szukaj nowych pracowników

Dodaj ogłoszenie już za 4 zł dziennie*.

* 4 zł netto dziennie. Minimalny okres ekspozycji ogłoszenia to 30 dni.

Zobacz także