Subskrybuj
Logo małe
Wyszukiwanie
banner
Prezes OZZPiP

W wielu miejscach pracownicy nie są kierowani na kwarantannę!

MedExpress Team

Medexpress

Opublikowano 16 października 2020 10:12

W wielu miejscach pracownicy nie są kierowani na kwarantannę! - Obrazek nagłówka

W poniedziałek Ogólnopolski Związek Zawodowy Pielęgniarek i Położnych skierował ponownie pismo do pani Izabeli Kucharskiej, zastępcy Głównego Inspektora Sanitarnego z prośbą o pisemne potwierdzenie wcześniejszych stanowisk GIS w sytuacji rozwijającego się stanu epidemiologicznego. - Chcemy potwierdzenia że wcześniejsze wytyczne GIS są aktualne. Zwróciłyśmy się ponownie o potwierdzenie obowiązujących wytycznych dla pracowników medycznych podczas epidemii koronawirusa. A wszystko dlatego, że przewodniczące regionów ze wszystkich województw w Polsce zgłaszają problemy związane z przestrzeganiem określonych wcześniej przez GIS procedur epidemiologicznych dotyczących pracowników po kontakcie z COVID-19. W wielu miejscach pracownicy nie są kierowani na kwaranatnnę. Są one stosowane dobrowolnie. Bywa, że pracownicy po kontakcie z zakażonymi nadal kierowani są do pracy - powiedziała Medexpressowi Krystyna Ptok, przewodnicząca OZZPiP.

- Należy wyjaśnić te kwestie. Chcemy dowiedzieć się, jak wygląda postępowanie w przypadku ujawnienia kontaktu z COVID-19 pracownika medycznego do czasu zakończenia postępowania epidemicznego przez PIS. Zastanawiamy się, czy w przypadku decyzji powiatowego inspektora sanitarnego o odbyciu kwarantanny jest takie samo postępowanie jak w przypadku kontaktu z COVID-19 w sytuacji, gdy odstąpiono od zlecenia testu - dodała.

Prezes OZZPiP powiedziała, że często wykonuje się testy w pierwszym lub w drugim dniu po kontakcie z zakażonym, co mija się z celem. - Chcemy rozwiania wątpliwości , czy takie same są zasady testowania medyków i czy są takie same zasady postępowania w przypadku potwierdzenia zakażenia wirusem Sars-Cov-2 . Mam nadzieję, że w najbliższym czasie uzyskamy odpowiedź na nasze pytania od zastępcy Głównego Inspektora Sanitarnego - wyjaśniła Ptok.

Przypomnijmy:

W czwartek MZ poinformowało o 8099 nowych i potwierdzonych przypadków zakażenia koronawirusem z województw: mazowieckiego (1306), małopolskiego (1303), wielkopolskiego (835), śląskiego (822), łódzkiego (691), pomorskiego (458), podkarpackiego (420), dolnośląskiego (382), kujawsko-pomorskiego (318), lubelskiego, świętokrzyskiego, opolskiego,warmińsko-mazurskiego, zachodniopomorskiego, lubuskiego, podlaskiego.

Z powodu COVID-19 zmarło 7 osób, natomiast z powodu współistnienia COVID-19 z innymi schorzeniami zmarły 84 osoby.

Liczba zakażonych koronawirusem: 149 903/3 308 (wszystkie pozytywne przypadki/w tym osoby zmarłe).

Szukaj nowych pracowników

Dodaj ogłoszenie już za 4 zł dziennie*.

* 4 zł netto dziennie. Minimalny okres ekspozycji ogłoszenia to 30 dni.

Zobacz także

4096-2734-max
9 kwietnia 2024
logo-AOTMiT-1500x1500-piks-biale-tlo-ME

AOTMiT ma nowego prezesa

28 marca 2024
nocna-i-swiateczna-opieka-wim-legionowo
29 marca 2024
iStock-1246922598
21 marca 2024