Subskrybuj
Logo małeWyszukiwanie

WHO: nowy podwariant Omikrona nie powoduje cięższego przebiegu choroby

MedExpress Team

Wojciech Laska

Opublikowano 2 lutego 2022 12:46

WHO: nowy podwariant Omikrona nie powoduje cięższego przebiegu choroby  - Obrazek nagłówka
Fot. Getty Images/iStockphoto

W zeszłym tygodniu Statens Serum Institut, który monitoruje choroby zakaźne w Danii, poinformował, że nowy podwariant Omikrona BA.2 jest 1,5 raza bardziej zakaźny niż oryginalny szczep BA.1.

Choć badanie przeprowadzone przez duńskich naukowców wykazało, że podwariant BA.2 jest znacznie bardziej zakaźny niż BA.1 zarówno wśród osób zaszczepionych i nieszczepionych, równocześnie jego wyniki wskazują, że osobom niezaszczepionym łatwiej jest zarazić niż osobom zaczepionym.

Nic jednak nie wskazuje na to, by podwariant BA.2 powodował cięższy przebieg choroby niż pierwotny wariant BA.1. Zgodnie ze słowami Marii Van Kerkhove (kierownik techniczny WHO), zarówno wariant Omikrona oznaczony jako BA.1, jak i jego podwariant BA.2, powodują mniej poważne powikłania niż wariant Delta.

Nie oznacza to, że zagrożenie należy bagatelizować: „Potrzebujemy, aby ludzie byli świadomi, że ten wirus nadal krąży i nadal ewoluuje. Dlatego naprawdę ważne jest, abyśmy podjęli działania w celu zmniejszenia naszej ekspozycji na tego wirusa, niezależnie od tego, jaki wariant krąży”– powiedziała Van Kerkhove.

Źródło: WebMD

Podobne artykuły

Msolecka
FelietonMałgorzata Solecka

Zakupy covidowe. Coś tu pachnie

27 lutego 2024
iStock-1361760808
23 stycznia 2024
Nuvaxovid
4 stycznia 2024

Szukaj nowych pracowników

Dodaj ogłoszenie już za 4 zł dziennie*.

* 4 zł netto dziennie. Minimalny okres ekspozycji ogłoszenia to 30 dni.