Subskrybuj
Logo małe
Wyszukiwanie

WHO tworzy międzynarodowy traktat do zwalczania przyszłych pandemii

MedExpress Team

Medexpress

Opublikowano 1 grudnia 2021 13:45

WHO tworzy międzynarodowy traktat do zwalczania przyszłych pandemii - Obrazek nagłówka
Thinkstock/Getty Images
Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) uzgodniła w środę rozpoczęcie negocjacji w sprawie międzynarodowego paktu mającego na celu zapobieganie przyszłym pandemiom i kontrolowanie ich lepiej niż w przypadku COVID-19.

W czasie, gdy świat przygotowuje się do walki z nowym wariantem koronawirusa "Omikron", Światowa Organizacja Zdrowia rozpoczęła działania na rzecz stworzenia nowej, międzynarodowej instytucji prawnej, która miałaby na celu przeciwdziałanie przyszłym pandemiom. Decyzja o rozpoczęciu takiego przedsięwzięcia, zatytułowanego „Wspólny świat”, została przyjęta w drodze konsensusu na specjalnym zgromadzeniu 194 krajów, które są członkami organu zdrowia ONZ, wywołując aplauz na zakończenie trzydniowego spotkania.

- Pandemia COVID-19 rzuciła światło na wiele wad globalnego systemu ochrony ludzi przed pandemią: najbardziej bezbronni ludzie, którzy nie mają szczepionek; pracownicy służby zdrowia bez niezbędnego sprzętu do wykonywania pracy ratującej życie; i podejście „najpierw ja”, które utrudnia globalną solidarność niezbędną do radzenia sobie z globalnym zagrożeniem – powiedział dyrektor generalny WHO Tedros Adhanom, argumentując potrzebę wprowadzenia takiego rozwiązania.

Porozumienie ma być gotowe w maju 2024 r. i obejmie wiele kluczowych kwestii: od udostępniania danych i sekwencjonowania genomu pojawiających się wirusów po sprawiedliwą dystrybucję szczepionek i leków pochodzących z badań.

- Przyjęcie tej decyzji to powód do świętowania i powód do nadziei, którego wszyscy potrzebujemy. Oczywiście przed nami jeszcze długa droga. Nadal istnieją różnice zdań na temat tego, co nowe porozumienie może lub powinno zawierać – powiedział Tedros Adhanom Ghebreyesus - W międzyczasie kraje powinny przestrzegać Międzynarodowych Przepisów Zdrowotnych WHO z 2005 roku – dodał.

Unia Europejska (UE) naciskała na porozumienie w sprawie międzynarodowego, prawnie wiążącego traktatu, wraz z około 70 krajami. Brazylia, Indie i Stany Zjednoczone były jednymi z tych, które niechętnie zobowiązały się do zawarcia traktatu.

- Wzywamy do ambitnego procesu rozwoju tego traktatu – wszyscy zademonstrujmy nasze zaangażowanie na rzecz wiążącego instrumentu – powiedziała w środowym oświadczeniu ambasador Lotte Knudsen, szefowa delegacji UE przy ONZ w Genewie.

WHO twierdziło do tej pory również, że Chiny nadal nie udostępniły niektórych swoich wczesnych danych, które mogą pomóc w ustaleniu pochodzenia wirusa. Teraz Chiny poinformowały, że są gotowe do pracy nad opracowaniem nowej umowy międzynarodowej, która, jak mają nadzieję, uniknie „upolitycznienia, stygmatyzacji i instrumentalizacji

Źródło: Reuters

Tematy

WHO / pandemia / COVID-19

Podobne artykuły

147971020
10 kwietnia 2024
Msolecka
Felieton Małgorzata Solecka

Zakupy covidowe. Coś tu pachnie

27 lutego 2024

Szukaj nowych pracowników

Dodaj ogłoszenie już za 4 zł dziennie*.

* 4 zł netto dziennie. Minimalny okres ekspozycji ogłoszenia to 30 dni.

Zobacz także