Subskrybuj
Logo małe
Wyszukiwanie
Michał Dworczyk

Zakup szczepionki poza pulą Unii Europejskiej byłby złamaniem prawa

MedExpress Team

Medexpress

Opublikowano 18 stycznia 2021 09:27

Zakup szczepionki poza pulą Unii Europejskiej byłby złamaniem prawa  - Obrazek nagłówka
Thinkstock/GettyImages

W poniedziałek gościem Porannej rozmowy w RMF FM był Michał Dworczyk, szef kancelarii prezesa Rady Ministrów i pełnomocnik rządu ds. szczepień. Opowiedział o walce z epidemią koronawirusa.

Firma Pfizer w najbliższych tygodniach znacząco zmniejszy dostawy szczepionki przeciw COVID-19 do Polski. - Konsekwencje zmniejszenia dostaw szczepionki przeciw COVID-19 odczują wszystkie kraje. Dziś do Polski przyleciała znacząco mniejsza partia szczepionki w stosunku do wcześniejszych deklaracji. Z liczby kartonów wynika, że jest ich o połowę mniej. Musimy je dokładnie policzyć. Dopiero wczoraj wieczorem dostaliśmy zaktualizowany harmonogram dostaw firmy Pfizer - powiedział Michał Dworczyk.

-Teoretycznie moglibyśmy kupić szczepionki przeciw koronawirusowi spoza puli Unii Europejskiej, natomiast byłoby to złamanie umowy, która została podpisana przez Komisję Europejską. Niemcy złamały zapis umowy. Bardzo często Republika Federalna Niemiec, ale również inne kraje europejskie, mówi o solidarności, o potrzebie przestrzegania zasad i reguł. Dzisiaj mamy przykład tego, jak solidarność unijna wygląda w praktyce - dodał.

Na pytanie, czy polski rząd rozważa kupno szczepionek poza obiegiem unijnym, Michał Dworczyk, odpowiedział, że rząd analizuje takie możliwości.

W Polsce zaszczepiono 1 proc. społeczeństwa, w Wielkiej Brytanii prawie 6 proc. , w Izraelu zaszczepiono prawie co czwartą osobę. Na pytanie, czy Polska wypada dobrze na tle innych krajów europejskich pod względem szczepień, Michał Dworczyk odpowiedział: "Nie mówimy, że wypadamy bardzo dobrze, nie ma żadnego triumfalizmu. Mówimy o faktach. Fakty są takie, w ramach Unii Europejskiej jesteśmy na czwartym miejscu, jeżeli chodzi o liczbę zaszczepionych osób - mówił w Porannej rozmowie w RMF FM szef Kancelarii Prezesa Rady Ministrów i pełnomocnik rządu ds. szczepień. Szczepimy mniej więcej w tempie niemieckim, natomiast trudno porównywać kraje unijne z krajami, które w Unii nie są. Te kraje lepiej wynegocjowały lepsze warunki umów z producentami, otrzymują więcej szczepionek i szybciej ".

Źródło: RMF FM

Szukaj nowych pracowników

Dodaj ogłoszenie już za 4 zł dziennie*.

* 4 zł netto dziennie. Minimalny okres ekspozycji ogłoszenia to 30 dni.

Zobacz także