Subskrybuj
Logo małe
Wyszukiwanie
Włochy

Zaostrzają się ograniczenia dla niezaszczepionych i zaostrzają się protesty

MedExpress Team

Medexpress

Opublikowano 1 września 2021 11:52

Zaostrzają się ograniczenia dla niezaszczepionych i zaostrzają się protesty - Obrazek nagłówka
Fot. Getty Images/iStockphoto
Minister spraw wewnętrznych Włoch, Luciana Lamorgese, zwołała specjalne spotkanie, aby omówić działania prewencyjne w związku z zastraszaniem dziennikarzy przez osoby protestujące przeciwko wprowadzeniu przepustki covidowej (green pass).

Od 1 września we Włoszech mają wejść w życie kolejne zasady dotyczące walki z pandemią. „Zawsze zapewnimy swobodę pokojowych demonstracji zgodnie z przepisami, ale akty przemocy i groźby nie będą dozwolone” – poinformowało w oświadczeniu ministerstwo spraw wewnętrznych. Jednak ostatni incydent w czasie demonstracji postawił urzędników na równe nogi. Francesco Giovannetti, reporter Gazeta La Repubblica został zaatakowany przed ministerstwem edukacji w Rzymie podczas protestu przeciwko zielonej karcie, przepustce covidowej.


Giovannetti zadawał protestującym pytania o powody ich demonstracji, kiedy jeden z protestujących kazał mu się odsunąć i zagroził, że poderżnie mu gardło. Po tych słowach kilka razy uderzył dziennikarza. Reporter został zabrany do szpitala, podczas gdy agresor, 57- letni pracownik szkoły został zatrzymany przez policję. Napaść miała miejsce kilka dni po tym, jak Antonella Alba, dziennikarka państwowego nadawcy RAI, została fizycznie zaatakowana za noszenie maski i filmowanie podczas sobotniego wiecu przeciwników zielonej karty. Jak się okazuje, w ostatnich miesiącach było wiele przypadków, w których policja musiała eskortować reporterów z dala od demonstracji , które odbywały się pod hasłem „No Green Pass” i „No Vax” z powodu gróźb protestujących.


Na Twitterze minister edukacji, Patrizio Bianchi, przekazał Giovannettiemu swoje wsparcie i ocenił atak, jako coś, co godzi w wizerunek szkoły, która jest miejscem dialogu, dyskusji, tolerancji. Minister zdrowia, Roberto Speranza, również potępił tę eskalację przemocy: „Solidaryzuję się w pełni z zaangażowanymi dziennikarzami. Musimy wystarczająco nagłośnić tę sprawę.”.
Znani eksperci medyczni, którzy prezentują swoje poglądy na temat pandemii za pośrednictwem mediów społecznościowych i telewizji, również doświadczyli zastraszania przez antyszczepionkowców. Wirusolog Fabrizio Pregliasco powiedział, że był zasypywany groźbami telefonicznymi, a doktor chorób zakaźnych, Matteo Bassetti, był śledzony aż do drzwi jego rodzinnego domu przez człowieka, który krzyczał za nim: „Zabijesz nas wszystkich tymi szczepionkami, zapłacisz za to”. Dziś demonstranci maja zablokować w ramach protestu stacje kolejowe.


Zielona karta to dokument, który pokazuje, kto został zaszczepiony, kto przeszedł COVID-19 lub kto ma negatywny wynik testu. Będzie on wymagany w pociągach, samolotach, autobusach i na pokładach promów. Do tej pory ta przepustka obowiązywała tylko w restauracjach i pozwalała brać udział w różnych wydarzeniach kulturalnych.

Źródło: Wanted in Rome

Podobne artykuły

Msolecka
Felieton Małgorzata Solecka

Zakupy covidowe. Coś tu pachnie

27 lutego 2024
iStock-1361760808
23 stycznia 2024

Szukaj nowych pracowników

Dodaj ogłoszenie już za 4 zł dziennie*.

* 4 zł netto dziennie. Minimalny okres ekspozycji ogłoszenia to 30 dni.

Zobacz także