Subskrybuj
Logo małe
Wyszukiwanie
Piotr Dymon

Zaszczepię się przeciw koronawirusowi z kilku powodów...

MedExpress Team

Medexpress

Opublikowano 31 grudnia 2020 11:20

Zaszczepię się przeciw koronawirusowi z kilku powodów... - Obrazek nagłówka
Thinkstock/GettyImages

Epidemia koronawirusa ciągle trwa i wiele wskazuje na to, że szybko się nie skończy. Na całym świecie odnotowano już ponad 82 miliony zakażeń. W Polsce 1 294 878 osób jest chorych. Pod koniec grudnia w naszym kraju rozpoczęły się masowe szczepienia przeciwko koronawirusowi. Są one dobrowolne i bezpłatne. Medycy mają zostać zaszczepieni w pierwszej kolejności. O opinię ws. szczepień zapytaliśmy ratowników medycznych.

- Zaszczepię się z kilku powodów. Po pierwsze jestem medykiem i korzystam z wiedzy opartej na nauce i dowodach a nie informacjach wyssanych z palca. Po drugie przeszedłem zakażenie koronawirusem nie najłagodniej i nie mam zamiaru tego powtarzać. Liczę na to, że szczepionka mnie zabezpieczy i uchroni przed cięższym przejściem lub powikłaniami po ewentualnej chorobie. Mam nadzieję, że po zaszczepieniu przyczynię się do ograniczenia rozprzestrzeniania się wirusa. Będę mniejszym zagrożeniem dla swoich bliskich. Dzięki szczepieniom epidemia może szybciej się skończyć - powiedział Piotr Dymon, przewodniczący Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Ratowników Medycznych.

Zdaniem Marcina Jawora szczepienie jest obecnie najlepszą formą uchronienia się przed infekcją SARS-CoV-2. - Jeśli mamy możliwość wprowadzenia tego rodzaju profilaktyki zdrowotnej, to warto ją zastosować - powiedział. - Sama higiena rąk, czy zasłanianie twarzy, jak do tej pory była prowadzona prewencja przeciwko koronawirusowi, może okazać się niewystarczająca. Skoro rozwój medycyny i całego naukowego poglądu na ten niebezpieczny patogen, pozwoliły stworzyć możliwość szczepienia, to powinniśmy z niego skorzystać - dodał.

Ratownik medyczny Marcin Jachimiak powiedział Medexpresssowi, że zaszczepi się przeciw koronawirusowi.

- Oczywiście jak każdy człowiek również mam pewne obawy co do szczepień. Jestem ostrożny wobec nieznanych rzeczy. Staram się każdą kluczową decyzje oprzeć na silnych argumentach i możliwie najlepszych badaniach naukowych - powiedział.

- Przyznaje, że nie zgłosiłem się w pierwszej turze szczepień. Wynikało to z niewielkich informacji, jakie posiadaliśmy na temat preparatu. Wiadomości, docierały do nas z zagranicznych źródeł i z internetu, w którym nie zawsze pojawiają się rzetelne informacje. Według tych informacji posiadałem kilka przeciwskazań, miedzy innymi silną alergie, co po weryfikacji okazało się półprawdą. W chwili obecnej mamy już dokładaną charakterystykę produktu leczniczego, skład, badania kliniczne producenta, ale również badania wielu państw i statystyki. Nadal oczywiście nie znamy wszystkich skutków ubocznych, działań niepożądanych, nie mamy szerokich badań na temat bezpieczeństwa stosowania tej szczepionki u kobiet w ciąży. Rozumiem, że są one w trakcie - dodał.

Zdaniem Marcina Jachimiaka, Narodowy Planu Szczepień jest zagrożeniem dla obywateli. - Aby szczepienia na COVID-19 miały sens powinniśmy je podać około 80-90% populacji w ciągu maksymalnie 3 miesięcy. Każde odstępstwo od któregokolwiek parametru drastycznie obniża skuteczność szczepienia i jego sens, a rządowy plan zakłada zaszczepienie zaledwie kilku milionów chętnych w kilka lat! Doskonały przykład daje nam Izrael, powinniśmy bardzo mocno obserwować co robią, zbierać dane i wyciągać wnioski - wyjaśnił ratownik medyczny.

Przypomnijmy:

31 grudnia Ministerstwo Zdrowi poinformowało o 13 397 nowych i potwierdzonych przypadkach zakażenia koronawirusem z województw:
mazowieckiego (1739),
kujawsko-pomorskiego (1517),
wielkopolskiego (1469),
pomorskiego (1288),
warmińsko-mazurskiego (1061),
śląskiego (1046),
zachodniopomorskiego (900),
dolnośląskiego (804),
łódzkiego (703),
lubelskiego (564),
lubuskiego (493),
małopolskiego (387),
podlaskiego (356),
opolskiego (347),
podkarpackiego (284),
świętokrzyskiego (193).
246 zakażeń to dane bez wskazania adresu, które zostaną uzupełnione przez inspekcję sanitarną.
Z powodu COVID-19 zmarły 104 osoby, natomiast z powodu współistnienia COVID-19 z innymi schorzeniami zmarło 428 osób.
Liczba zakażonych koronawirusem: 124878 / 28 554 (wszystkie pozytywne przypadki/w tym osoby zmarłe).
W związku z korektami wprowadzanymi na bieżąco przez laboratoria w systemie EWP, globalna liczba zakażeń od początku pandemii może nie być sumą kolejnych dziennych zakażeń.
Codzienne raporty zakażeń od poziomu danych ogólnopolskich do poziomu danych powiatowych dostępne są na stronie: http://gov.pl/raport-zakazen.

Źródło: MZ

Podobne artykuły

Msolecka
Felieton Małgorzata Solecka

Zakupy covidowe. Coś tu pachnie

27 lutego 2024
iStock-1361760808
23 stycznia 2024

Szukaj nowych pracowników

Dodaj ogłoszenie już za 4 zł dziennie*.

* 4 zł netto dziennie. Minimalny okres ekspozycji ogłoszenia to 30 dni.

Zobacz także