Subskrybuj
Logo małe
Zmień rozmiar
Wyszukiwanie
banner
Medexpress.pl > Ochrona zdrowia > Zaszczepimy się przeciwko grypie w aptece?

Zaszczepimy się przeciwko grypie w aptece?

Medexpress

Medexpress

Opublikowano 15 października 2021

Zaszczepimy się przeciwko grypie w aptece? - Obrazek nagłówka
Fot. Getty Images/iStockphoto
Podczas dzisiejszego posiedzenia sejmu, posłowie przegłosowali poprawkę uprawniającą farmaceutów do wykonywania szczepień przeciwko grypie.

We wrześniu odnotowano prawie 370 tys. przypadków zachorowań i podejrzeń zachorowania na grypę. Tak wysokie statystyki mogą mieć związek z zamieszaniem związanym z pandemią COVID-19, przez które bardzo mało osób szczepi się właśnie przeciwko grypie.

Dlatego powstała inicjatywa, mówiąca żeby farmaceuci również mogli szczepić pacjentów, by walczyć z rozprzestrzenianiem się choroby. Ustawa została dzisiaj przyjęta przez sejm.

Zgodnie z ustawą:

  • Obowiązkowe szczepienia ochronne przeprowadzają lekarze lub felczerzy, pielęgniarki, położne, higienistki szkolne i ratownicy medyczni, posiadający kwalifikacje, określone na podstawie ust. 10 pkt 3.
  • Wykonanie zalecanego szczepienia ochronnego jest poprzedzone badaniem kwalifikacyjnym w celu wykluczenia przeciwwskazań do wykonania tego szczepienia, które przeprowadza lekarz , a które w przypadku badania kwalifikacyjnego osoby dorosłej przed szczepieniem przeciw grypie może przeprowadzić również felczer, pielęgniarka oraz farmaceuta.
  • Wykonanie u osoby dorosłej szczepienia przeciw grypie może przeprowadzić także farmaceuta, posiadający kwalifikacje, określone na podstawie art. 17 ust. 10 pkt 3.

Za przyjęciem projektu głosowało 441 posłów. Projekt trafi teraz do Senatu i w przypadku pozytywnej opinii zostanie wprowadzony w życie.

Źródło: Naczelna Izba Aptekarska