Subskrybuj
Logo małe
Wyszukiwanie

"Złoty Skalpel 2013" jedzie do Krakowa

MedExpress Team

Mariusz Kielar

Opublikowano 29 czerwca 2013 12:00

Profesor Janusz Skalski wraz z zespołem Kliniki Kardiochirurgii Dziecięcej Uniwersyteckiego Szpitala Dziecięcego w Krakowie odebrali laur Złoty Skalpel 2013. Wszczepianie sztucznych komór serca (Berlin Heart) u małych dzieci zostało najwyżej ocenione w piątej edycji konkursu na innowatora polskiej medycyny.

Profesor Janusz Skalski wraz z zespołem Kliniki Kardiochirurgii Dziecięcej Uniwersyteckiego Szpitala Dziecięcego w Krakowie odebrali laur Złoty Skalpel 2013. Wszczepianie sztucznych komór serca (Berlin Heart) u małych dzieci zostało najwyżej ocenione w piątej edycji konkursu na innowatora polskiej medycyny.

W tegorocznej edycji konkursu Złoty Skalpel tryumfuje zespół kardiochirurgów dziecięcych kierowanych przez prof. dr hab. n. med. Janusza Skalskiego z Uniwersyteckiego Szpitala Dziecięcego w Krakowie. Jury najwyżej oceniło innowacyjność zabiegów wszczepiania sztucznych komór serca (Berlin Heart) u najmłodszych pacjentów. Pierwsze tego typu zabiegi zaczęto przeprowadzać już cztery lata temu – pacjentką, która wówczas skorzystała z nich jako pierwsza była 13 miesięczna Zuzia. Kolejni mali pacjenci to 3-letni Kacper (operowany w czerwcu 2012 roku) oraz 6-letni Ania. W każdym z przypadków sztuczna komora przedłużyła życie i pozwoliła małym pacjentom na doczekanie się na dawcę serca.

Jak podkreślają członkowie jury, wybór laureata konkursu Złoty Skalpel 2013 nie należał do najłatwiejszych. Spośród 24 zgłoszonych projektów, do drugiego etapu konkursu zakwalifikowanych zostało 10, które reprezentowały szerokie spektrum medycyny – począwszy od dermatologii, przez kardiologię, diabetologię, ortopedię oraz rozwiązania informatyczno-techniczne pomocne w organizacji systemu ochrony zdrowia. Zwycięski zespół otrzymał grant naukowy w wysokości 10 tys. złotych ufundowany przez partnera strategicznego konkursu Złoty Skalpel firmę GlaxoSmithKline.
- Cieszę się, że podobnie jak w latach ubiegłych i w tym roku środowisko medyczne nie zawiodło i nadesłało wiele ciekawych projektów. Jury miało spory problem z wyborem tylko jednej pracy, która otrzyma grant naukowy. Gratulujemy jednak wszystkim, gdyż w moim odczuciu każdy innowacyjny projekt, gwarantujący postęp i rozwój, zasługuje na uznanie- ocenia Małgorzata Konaszczuk, redaktor naczelna dwutygodnika „Puls Medycyny”.

Pełen uznania dla wybitnych innowatorów jest również prof. Leszek Czupryniak, prezes Polskiego Towarzystwa Diabetologicznego i jednocześnie członek jury. - Zbyt rzadko pamiętamy, że w Polsce powstają np. nowoczesne rozwiązania w zakresie chirurgicznego leczenia wielu ciężkich chorób, wykorzystuje się najnowsze zdobycze informatyki w terapii osób będących w śpiączkach, rozwija się technologie z zakresu e-medycyny, powstają bardzo ciekawe rozwiązania w zakresie organizacji ochrony zdrowia. Opisane w głoszeniach idee zostały zrealizowane dzięki pasji, determinacji i odwadze poszczególnych lekarzy i naukowców, których działania nie są wspierane przez żadne wielkie organizacje czy instytucje. Gratulacje i słowa podziwu należą się więc wszystkim uczestnikom konkursu - mówi prof. Leszek Czupryniak.

Przypomnijmy, że Złoty Skalpel nie pierwszy raz pojedzie do kardiologów z Krakowa. W 2011 roku konkurs zwyciężył bowiem zespół prof. Jerzego Sadowskiego z Kliniki Chirurgii Serca, Naczyń i Transplantologii Collegium Medicum UJ, który to zespół wdrożył nowe rozwiązania w zakresie wszczepiania protez biologicznych zastawki aortalnej.

- - -

"Złoty Skalpel" to konkurs na wybitnego innowatora w polskiej ochronie zdrowia organizowany od 2009 roku przez redakcję dwutygodnika „Puls Medycyny”. W tegorocznej edycji w skład jury weszli i projekty oceniali – prof. Leszek Czupryniak, prof. Andrzej Horban, prof. Piotr Kuna, prof. Grzegorz Opolski, prof. Bolesław Rutkowski, prof. Piotr Wysocki oraz Jerzy Toczyski, wiceprezes Związku Pracodawców Innowacyjnych Firm Farmaceutycznych INFARMA.

Dotychczas laurem Złotego Skalpela uhonorowano – zespół prof. Andrzeja Górskiego za terapię fagową infekcji bakteryjnych opornych na antybiotykoterapię (2009), zespół prof. Henryka Skarżyńskiego za leczenie częściowej głuchoty u dzieci i dorosłych z zastosowaniem implantów ślimakowych (2010), zespół prof. Jerzego Skalskiego za wdrożenie nowych rozwiązań w zakresie wszczepiania protez biologicznych zastawki aortalnej (2011) oraz zespół prof. Piotra Grzonkowskiego za komórkową szczepionkę przeciwko cukrzycy typu 1 opartej na limfocytach T regulatorowych.

Partnerem strategicznym konkursu jest firma GSK, która dla zwycięskiego projektu ufundowała grant naukowy w wysokości 10 tys. złotych.

 

 

Podobne artykuły

Szukaj nowych pracowników

Dodaj ogłoszenie już za 4 zł dziennie*.

* 4 zł netto dziennie. Minimalny okres ekspozycji ogłoszenia to 30 dni.

Zobacz także