Subskrybuj
Logo małeWyszukiwanie

Adam Niedzielski: Wydatki na opiekę zdrowotną będą rosnąć

MedExpress Team

Piotr Wójcik

Opublikowano 8 listopada 2022 08:55

Adam Niedzielski: Wydatki na opiekę zdrowotną będą rosnąć - Obrazek nagłówka
Fot. Anna Strzyżak/Kancelaria Sejmu
Do 2027 roku wydatki na opiekę zdrowotną mają wynieść 7 proc. PKB, zadeklarował podczas VIII sesji sprawozdawczo-wyborczej Obywatelskiego Parlamentu Seniorów minister zdrowia Adam Niedzielski. Ma to związek z procesem starzenia się społeczeństwa.

– Jeśli przyjrzymy się prognozom demograficznym, to okazuje się, że będziemy mieli w 2050 r. odsetek osób w wieku powyżej 60. roku życia wynoszący 40 proc. – powiedział Adam Niedzielski podczas swojego wystąpienia w trakcie sesji.

Jak dodał minister zdrowia, blisko 70 proc. ludności w wieku powyżej 60 lat jest dotknięte wielochorobowością.

– Dlatego jako rząd złożyliśmy deklarację, że wydatki na zdrowie będą rosły fundamentalnie w najbliższej przyszłości. One będą rosły do poziomu 7 proc. PKB w 2027 r. i mówimy tutaj o minimalnym poziomie, który ma zostać osiągnięty – zapowiedział szef resortu zdrowia.

Przypomnijmy, teraz poziom wydatków na ochronę zdrowia wynosi ponad 6 proc., a w 2015 roku było to 4,5 proc. Jak dodał minister zdrowia, problemem jest nie tylko starzenie się społeczeństwa, ale i starzenie się personelu medycznego. W związku z tym sukcesywnie zwiększany jest limit naboru na kierunek lekarski na polskich uczelniach. W tym roku akademickim dla nowych studentów przygotowano ponad 10 tys. miejsc.

Zobacz także