Subskrybuj
Logo małe
Wyszukiwanie

Bolesny poród? Już nie, znieczulenie zewnątrzoponowe bezpłatne!

MedExpress Team

Kalina Gierblińska

Opublikowano 9 lipca 2015 11:54

Bolesny poród? Już nie, znieczulenie zewnątrzoponowe bezpłatne! - Obrazek nagłówka
Ciężarne pacjentki urodzą bez bólu. Znieczulenie zewnątrzoponowe będzie bezpłatne. O tym, jak ono działa, opowiedział dyrektor ds. lecznictwa, dr n. med. Paweł Kubik ze Szpitala im. św. Rodziny w Warszawie.

Ciężarne pacjentki urodzą bez bólu. Znieczulenie zewnątrzoponowe będzie bezpłatne. O tym, jak ono działa, opowiedział dyrektor ds. lecznictwa, dr n. med. Paweł Kubik ze Szpitala im. św. Rodziny w Warszawie.

 Bartosz Arłukowicz, odchodząc z Ministerstwa Zdrowia, obiecał pacjentkom porody bez bólu, czyli dostęp do znieczulenia zewnątrzoponowego. Czy może Pan przybliżyć jego działanie?

Poród związany jest niekiedy z odczuwaniem dużego dyskomfortu związanego z bólem. Współczesna medycyna ból ten może złagodzić czy wręcz zlikwidować, tak by pacjentka mogła rodzić w pewnym komforcie. Oczywiście, każda procedura medyczna jest związana z kosztami. Najbardziej popularne obecnie znieczulenie w sali porodowej, w trakcie porodu, to znieczulenie zewnątrzoponowe czy podpajęczynówkowe, czyli ogólnie znieczulenia przewodowe, ewentualnie znieczulenie miejscowe i pod tlenkiem azotu. Był okres, w którym w różnej formie były pobierane pieniądze od pacjentek za znieczulenie. W tej chwili tzn. od kilkunastu miesięcy znieczulenie porodu wchodzi w całym kraju w pakiet porodowy, czyli w kontrakt z NFZ i dlatego świadczenie to powinno być bezpłatne. Nie możemy też udawać, że szpital nie ponosi kosztów, bo oczywiście trzeba liczyć koszty leków, sprzętu, czas pracy lekarzy i personelu. Nowe rozporządzenie związane z formą refundacji dodatkowej, dodatkowej puli pieniędzy związanej ze znieczuleniem, na pewno wpłynie na większą dostępność dla pacjentek.

Czy są przeciwwskazania do zastosowania znieczulenia zewnątrzoponowego?

Oczywiście, jak do każdej procedury medycznej, tak i do tej są wskazania i przeciwwskazania. Jednym z nich może być np. niewystarczająca liczba płytek krwi, czyli problemy z układem krzepnięcia, zmiany anatomiczne w obrębie kręgosłupa. Każdy lekarz anestezjolog wie dokładnie jakie są wskazania czy przeciwwskazania do założenia znieczulenia. Natomiast, musimy przede wszystkim pamiętać o wskazaniu jakim jest ból, a nie, jak do tej pory pokutuje przekonanie, że stopień rozwarcia czy zaawansowanie porodu. Oczywiście, to też ma znaczenie, ale podstawowym wskazaniem jest ból.

Jak działa znieczulenie zewnątrzoponowe?

Prawidłowo założone znieczulenie zewnątrzoponowe w trakcie porodu działa w ten sposób, że nie likwiduje uczucia skurczu, natomiast zmniejsza ból. Pacjentka wie kiedy jest skurcz, ale nie sprawia on jej dużego dyskomfortu. W znieczuleniu nie chodzi o to by w ogóle zlikwidować czy znieść uczucie czynności skurczowej macicy, bo to może wręcz utrudnić współpracę z pacjentką i być realną przeszkodą w trakcie porodu. Pacjentka powinna wiedzieć kiedy ma skurcz, natomiast nie może odczuwać dużego bólu. Taki jest cel tego znieczulenia.

Szukaj nowych pracowników

Dodaj ogłoszenie już za 4 zł dziennie*.

* 4 zł netto dziennie. Minimalny okres ekspozycji ogłoszenia to 30 dni.