Subskrybuj
Logo małe
Wyszukiwanie

Co z pacjentami hematoonkologicznymi?

MedExpress Team

MedExpress Team

Co z pacjentami hematoonkologicznymi? - Obrazek nagłówka
Jakie są wyzwania dla obszaru terapeutycznego, jakim jest hematoonkologia, mówi Renata Furman, zastępca redaktora naczelnego "Służby zdrowia".

Jakie są wyzwania dla obszaru terapeutycznego, jakim jest hematoonkologia, mówi Renata Furman, zastępca redaktora naczelnego "Służby zdrowia".

Rozmawiamy dziś o pacjentach hematoonkologicznych. Czy liczba tych pacjentów w Polsce wzrasta, czy maleje?

Jak wynika z raportu przygotowanego przez Uczelnię Łazarskiego w ostatnich trzech dekadach liczba tych pacjentów zwiększyła się i to dwukrotnie. Oczywiście jest to związane prawdopodobnie z tym, z czym mamy do czynienia tj. wielką zmianą demograficzną jaka następuje w naszym kraju. I jest to problem, ponieważ Polska jest tym krajem europejskim, gdzie starzenie społeczeństwa następuje w bardzo szybki sposób, a choroby układu krwiotwórczego, chłonnego dotyczą osób starszych. Więc, liczba tych pacjentów rośnie i będzie się powiększać. Jest to więc ogromne wyzwanie dla tego obszaru terapeutycznego, jakim jest hematoonkologia. Jest konieczność zwiększenia dostępności w niektórych obszarach terapeutycznych do nowoczesnego leczenia, poszerzenia tego dostępu. To jest oczywiście wyzwanie dla systemu ochrony zdrowia, o tym mówią polscy onkolodzy i hematoonkolodzy.  Mówią też o konieczności stworzenia nowych programów lekowych dla tych właśnie pacjentów w starszym wieku, którzy na te właśnie choroby hematoonkologiczne coraz częściej zapadają.

Zobacz także

164875489
29 listopada 2023
Zrzut ekranu 2023-10-23 o 11.03.10
Miesiąc świadomości raka piersi

Masz wybór, gdy...

23 października 2023
iStock-462402247
Światowy Dzień Onkologii

Pozamedyczne potrzeby pacjentek onkologicznych

3 października 2023