Subskrybuj
Logo małe
Wyszukiwanie
banner

Długo oczekiwane pozytywne decyzje refundacyjne w raku płuca, nerki i chłoniaku

MedExpress Team

Medexpress

Opublikowano 28 kwietnia 2018 08:41

Długo oczekiwane pozytywne decyzje refundacyjne w raku płuca, nerki i chłoniaku - Obrazek nagłówka
Thinkstock/GettyImages
Pacjenci onkologiczni z zadowoleniem przyjmują decyzję resortu zdrowia o refundacji nowych terapii w raku płuca, raku nerki i chłoniaku Hodgkina - mówi rzecznik Polskiej Koalicji Pacjentów Onkologicznych Aleksandra Rudnicka.

- Widać, że są to decyzje przemyślane, idące w kierunku kompleksowego podejścia do leczenia nowotworów, wypełniania białych plamach w istniejących programach lekowych, tak aby nie tworzyć grup pacjentów wykluczonych, dla których nie ma żadnej opcji leczenia - tłumaczy Aleksandra Rudnicka.

- Poprawa czasu przeżycia chorych na nowotwory oraz jego jakości, m.in. poprzez dostęp do nowoczesnych terapii jest od 9 lat, odkąd powstała Polska Koalicja Pacjentów Onkologicznych, naszym celem – podkreśla prezes Krystyna Wechmann – dlatego tak zabiegamy o konstruktywny dialog z decydentami i cieszy nas fakt, że w ostatnim czasie wsłuchują się w nasz głos, w nasze potrzeby. Dowodzi tego ostatnia majowa lista refundacyjna. W każdym kraju można wskazać pacjentów, którzy nie mają dostępu do drogich, innowacyjnych leków. Mamy nadzieję, że w Polsce lista ta będzie coraz krótsza, a koordynatorzy naszych charytatywnych programów PACJENT WYKLUCZONY i ONKOFUNDUSZ będą mieli coraz mniej pracy.

Pozytywne jest również to, że na liście pojawiły się innowacyjne leki immunoonkologicznych oraz terapie celowanym o sprawdzonej klinicznie skuteczności – zauważa Beata Ambroziewicz wiceprezes PKPO - Wydłużają one znacząco życie i poprawiają jego jakość w zaawansowanych stadiach choroby, nawet tak źle rokujących nowotwór jak rak płuca czy rak nerki. To daje realną nadzieję wszystkim chorym.

Dzięki działalności edukacyjne samopomocowym wsparciu organizacji pacjentów w całej Polsce chorzy na nowotwory i ich bliscy coraz więcej wiedzą o swojej chorobie i uczą się jak z nią żyć. Nie do przecenienia jest także pomoc lekarzy. Na wczorajszych warsztatach dla chorych hematonkoologicznie i ich bliskich zorganizowanych przez Kolację dla nieformalnych grup wsparcia prof. Wiesław Jędrzejczak niestrudzenie odpowiadał na każde pytanie 40 uczestników, nikogo nie pozostawił bez odpowiedzi, nikogo nie pozostawił bez nadziei.

Pacjenci hematoonkologiczni, a zwłaszcza ci ze szpiczakiem plazmocytowym i przewlekłą białaczką limfocytową także liczą na to, że na kolejnych listach pojawią się oczekiwane przez nich terapie. Majowa lista napawa wiarą, że jest to możliwe, że Departament Polityki Lekowej i Farmacji, rzeczywiście zaczyna słuchać swoich konsultantów, lekarzy, ekspertów, nas pacjentów i zaczyna budować strategię opartą o przemyślane działania. Długo oczekiwane pozytywne decyzje refundacyjne w raku płuca, nerki i chłoniaku Hodgkina to jaskółki nadziei zmian na lepsze.

Źródło: PKPO